14. Septembra 2024.

Često podrigujete? Evo da li treba da se zabrinete

Bilo da ste se prejeli ili ste prebrzo popili gazirano piće – možete očekivati da ćete podrignuti.

Malo ljudi se verovatno trudi da izbroji koliko puta podrigne u toku dana, ali da li ste se ikada zapitali koja količina je normalna?

Studija iz 2020. objavljena u Springeru sugeriše da je sasvim normalno podrignuti do 30 puta dnevno. Na prvi pogled ovo može izgledati kao mnogo. Međutim, prema gastroenterologu Alison Šnajder, podrigivanje ne bi trebalo nužno da bude razlog za zabrinutost.

“Podrigivanje do četiri puta nakon obroka smatra se normalnim”, rekla je Klivlendskoj klinici.

Kada uzmete u obzir tri obroka dnevno — plus užinu ili dve — 30 podrigivanja dnevno ne izgleda kao ogroman broj. Međutim, gastroenterolog je upozorio da može biti razloga za brigu jedino ako podrigujete toliko često da vam to ometa svakodnevni život ili ako uz to imate i druge simptome.

Ovde ćemo proći kroz razloge zašto podrigujete tokom dana i kada biste mogli biti zabrinuti.

Prvo, hajde da uđemo u to šta podrigivanje zapravo uključuje i zašto naša tela to rade.

“Podrigivanje je način tela da izbaci višak gasa iz stomaka. Kada progutamo hranu ili piće, ono prolazi kroz cev zvanu jednjak i ulazi u stomak. Tamo, želudačna kiselina i digestivni enzimi rade na razgradnji hrane na hranljive materije koje mi upotreba za energiju. U ovom procesu se proizvodi gas”, navodi on.

Takođe, moguće je progutati višak vazduha dok jedemo i pijemo, koji se može vratiti u jednjak, a potom se oslobodio podrigivanjem.

Pijenje na slamčicu, prebrzo jedenje, konzumiranje sode, žvakaće gume ili čak nošenje proteza koje ne odgovaraju, može dovesti do previše gasa. Izbor hrane takođe može imati ovaj neželjeni efekat.

Konzumiranje povrća koje proizvodi gasove, kao što su brokoli i kupus, može takođe izazvati podrigivanje. Ostale namirnice koje izazivaju podrigivanje su mlečni proizvodi i pasulj.

Ako mislite da podrigujete više nego obično, to bi moglo biti uzrokovano lošim varenjem, gastritisom, sindromom iritabilnog creva, peptičkim ulkusima, refluksom kiseline i drugim.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare