Međutim, modrica može nastati i bez udarca te kao takva može biti znak da imate određeni zdravstveni problem.
Pošto koža nije spolja oštećena, nećete videti takozvano spoljašnje krvarenje. Međutim, krvni sudovi ispod kože su oštećeni i izazivaju krvarenje. U početku modrica izgleda crveno ili ljubičasto, a kasnije postaje plava, zelena, smeđa ili žuta.
Hematologinja Dana Angelini navodi da je normalno vidjeti male modrice na području ruku i nogu, ali da neizazvne modrice na torzu, leđima ili licu mogu biti razlog nekog zdravstvenog problema.
Osim povreda, modrice mogu da izazovu lekovi poput aspirina, ibuprofena i antidepresiva, kao i oni koji razblažuju krv. Čak i određeni suplementi kao što su giseng, ginko i riblje ulje mogu izazvati ovaj fenomen. Drugi mogući uzroci modrica su nedostatak vitamina B12, C ili K.
Takođe, treba obratiti pažnju na poremećaj krvi kao što je takozvana Von Vilebrandova bolest, hemofilija ili drugi sličan poremećaj zgrušavanja krvi. Pored toga, drastičan unos alkohola i neuhranjenost mogu izazvati modrice.
Poseta lekaru je neophodna ako vam modrica ne nestane ni posle sedam dana, ako se nalazi na delu tela gde je mala verovatnoća povrede i ako se stalno vraća. Ukoliko Vaš lekar ne prepozna uzrok modrice, neophodno je da Vas naruči na detaljnu analizu krvi.