22. Decembra 2023.

Čeda Jovanović mora da vrati državi 217.000 evra za izbornu kampanju

Toliko iznosi depozit koji je njegova stranka dobila za kampanju, a taj novac će morati da vrati u državnu kasu jer je osvojio 0,24 odsto glasova, odnosno manje od jednog procenta

Osim što je ostala uskraćena za poverenje građana neophodno da se domogne poslaničkih klupa, lista Čedomira Jovanovića “Mora drugačije”, ostala je kratkih rukava i za oko 217.000 evra. Upravo toliko iznosi depozit koji je njegova stranka dobila za kampanju, a taj novac će morati da vrati u državnu kasu jer je osvojio 0,24 odsto glasova, odnosno manje od jednog procenta.

Jovanovićeva partija jedini je učesnik izbora koja ima obavezu da podmiri budžetski avans.

Iako je svih 18 lista, učesnika parlamentarnih izbora prilikom podnošenja kandidature, priložilo izjavu da će za troškove izborne utakmice koristiti sredstva iz budžeta, prema podacima Ministarstva finansija, samo sedam je položilo izborno jemstvo – bankarske garancije, novac, nekretnine, što je i uslov da bi ta sredstva dobili. Jovanović, koji će sredstva morati da vraća, “deponovao je protivvrednost svoje nekretnine”.  

Ukupno 457.100.000 dinara avansa, odnosno po 25.394.444 dinara uplaćeno je pre izbora listama “Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane”, “Nada za Srbiju”, “Nacionalno okupljanje – Zavetnici i Dveri”, “Srbija protiv nasilja”, Srpska radikalna stranka, “SDA Sandžaka- Sulejman Ugljanin”, kao i “Moramo drugačije”.

Pravila nalažu da samo stranke koje su položile jemstvo dobijaju ovaj novac iz kase. Uslov koji moraju da ispune da ne bi morale da ga vraćaju posle izbora jeste da pređu prag od jedan odsto, dok je za manjinske liste neophodno da osvoje najmanje 0,2 procenta. 

Novac za parlamentarno glasanje deli se po modelu, 40 odsto avansno pre izbora, a ostatak od 60 odsto dodeljuje se po proglašenju rezultata listama koje su ušle u parlament.

Osim ovih sredstava, deset lista koje će činiti novi skupštinski saziv, dodatno će raspodeliti ukupno oko 5,8 miliona evra. Tako, svakoj parlamentarnoj listi, za osvojeni mandat sleduje po oko 23.000 evra. 

Naprednjaci će, s obzirom na to da u parlament ulaze sa 128 poslanika, po gruboj računici inkasirati i najviše novca- oko 2,9 miliona evra. Potom sledi “Srbija protiv nasilja” koja sa 65 tribuna ima pravo na 1,5 miliona evra. Socijalisti i njihovi koalicioni partneri sa 18 mandata raspolagaće sa oko 420.000 evra. Nada za Srbiju i lista “Mi glas iz naroda – Branimir Nestorović” će na osnovu po 13 mandata zaraditi po 300.000 evra. 

Po novim pravilima koja se primenjuju nakon izmena zakonskih propisa, politički akteri imali su obavezu da dostave preliminarne izveštaje finansiranja izborne kampanje 15 dana pre izbora.

Tako su naprednjaci, prema tom izveštaju, izdvojili 534 miliona dinara ili 4,5 miliona evra za troškove predstavljanja biračima, SPS 189 miliona dinara odnosno 1,6 miliona evra. Koalicija “Srbija protiv nasilja” prijavila je troškove od 9,6 miliona dinara – 82.000 evra.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare