5. Septembra 2024.

Čarobna izmjena danskog selektora srušila Švajcarce

Srbija je uz odličnu igru na startu Lige nacija odigrala nerešeno protiv evropskog prvaka Španije (0:0), a u istoj grupi igran je i duel na „Parken“ stadionu u Kopenhagenu, gde je Danska slavila pobedu protiv Švajcarske.

Promenila je Danska selektora, ali ne i formaciju, niti način igre. Kaspera Hjulmanda nasledio je makar privremeno Lars Knudsen, koji je računao uglavnom na iste igrače kao na prethodnom Evropskom prvenstvu, na kojem je Srbija takođe bila u grupi sa ovom skandinavskom selekcijom.

Na drugoj strani bilo je nekoliko promena, od reprezentacije se oprostio golman Zomer, njega je nasledio Kobel. Šansu u startnih 11 dobio je i Elvedi, koji se nije proslavio na ovom susretu.

Danska je bila blagi favorit u ovom meču, imala je i više prilika i udaraca ka golu rivala, ali je to uglavnom bilo bezopasno. Ipak, bili su Skandinavci strpljivi, nisu srljali, a od 50. minuta imali su igrača više, direktan crveni karton dobio je Elvedi.

Bio je to znak da Danska krene u ofanzivu, Švajcarska se uglavnom bazirala na odbranu, a bila je prilično bezopasna na protivničkoj polovini, na koju je doduše retko i stizala.

Danska je i postigla gol u 72. minutu preko Vinda, ali je radost navijača na „Parkenu“ kratko trajala, pogodak je opravdano poništen zbog ofsajd pozicije. Ali, nastavili su Skandinavci sa napadima, a potez utakmice izveo je selektor njihove selekcije.

Knudsen je u 81. minutu u igru uveo Skov Olsena i Dorgua, minut kasnije ovaj prvi je centrirao, a 19-godišnji igrač Lećea doneo je vođstvo Danskoj. Nisu se time domaći zadovoljili, Hojbjerg je u 90+2. obezbedio trijumf, ponovo je asistent bio Skov Olsen,

Prethodno, Švajcarska je ostala sa devetoricom igrača, drugi žuti karton dobio je Granit Džaka, koji će propustiti naredni meč protiv Španije.