Iako naizgled ne postoji korelacija između brzine rasta noktiju i dužine životnog vijeka, ova dva parametra su itekako povezana, smatra poznati svjetski stručnjak za dugovečnost.
Prirodan proces starenja može se posmatrati sa nekoliko tačaka gledišta i zato naučnici razlikuju više vrsta starenja. Biološko starenje opisuje kumulativni uticaj oštećenja i gubitka funkcija ćelija, tkiva i organa u telu, dok, primera radi, hronološko označava samo broj godina.
Ove dve vrste starenja se ne moraju poklapati, već se vrednosti mogu potpuno razilaziti. Jedan mlad organizam može biti veoma oštećen, dok jedan star može biti “mlađi” zahvaljujući pravilnom funkcionisanju organa i dobrom opštem zdravlju.
Može li se na osnovu nekih funkcija našeg organizma predvideti način na koji starimo, a samim tim i napraviti predviđanje koliko ćemo dugo živeti? Stručnjak za dugovečnost sa Harvarda, doktor Dejvid Sinkler smatra da može. Tajna se krije u našim noktima.
Brzina rasta noktiju otkriva brzinu starenja organizma
Analizirajući jedno naučno istraživanje iz 1979. godine, eminentni naučnik je uočio jednu zakonitost: brzina rasta noktiju se u proseku smanjuje za pola procenta nakon 30. godine života, kao i da je upravo taj parametar usko povezan sa prirodnim procesom starenja.
Ako vam nokti brzo rastu, to je ujedno i pokazatelj da se vaše nelo regeneriše brzo, a da su ćelije u organizmu zdrave. Samim tim, proces starenja organizma kod vas teče sporije nego kod drugih ljudi vaših godina, a znači i da imate potencijal da duže živite.
“Uvek kada skraćujem nokte pomislim na to kada sam ih prethodni put skraćivao. Da li sada ovu rutinu obavljam češće nego pre ili možda ređe”, prenosi Dejli Mejl zapažanja koje je doktor podelio učestvujući u podkastu Lajfspen.
Šta utiče na brzinu rasta noktiju i šta njihov izgled govori o zdravlju
Kako su uopšte starenje i brzina rasta noktiju povezani je pitanje koje se samo nameće. Korelacija je krajnje logična: kako starimo, cirkulacija krvi opada, a znači i naši nokti dobijaju manje nutrijenata koji su im potrebni za rast. Ako je sa cirkulacijom sve u redu, onda i nokti rastu brzo.
Još jedan faktor koji utiče na rast noktiju jeste izbalansirana ishrana, bogata vitaminima, mineralima i drugim nutrijentima. Na brzinu rasta noktiju utiču i hormoni, pa tako, primera radi, u pubertetu i trudnoći nokti rastu brže nego inače.
Na kraju, nokti su i pokazatelj opšteg zdravlja organizma, kao i potencijalnih problema koji se još uvek nisu manifestovali kroz uobičajene simptome. Kada su oni zdravi, to je pokazatelj i da je organizam jak i zdrav, a znači – daleko od biološkog starenja.
RTbalkan.