Prema informaciji lista, grupa od 12 vojnika uz pratnju oficira iz obaveštajnih jedinica i predstavnika Ministarstva inostranih poslova pretražuje zemlje u kojima ima zalihe municije kalibra 122 milimetra za haubice sovjetske proizvodnje.
“Predstavljajući se kao kupac oružja i posedujući ‘značajnu sumu keša’, oni su koordinisali sastanke sa posrednicima kako bi dobili narudžbinu sa crnog tržišta. Misija je radila u malim grupama sa dve-tri osobe i posetila razne zemlje od Angole i Egipta do Jordana, Kazahstana, pa čak i Vijetnama”, navodi se u članku.
Autori su pojasnili da je specijalna služba formirana još prošle godine.
“Naši ljudi imaju izvore u celom svetu koji znaju da li postoji neka municija i s kim je potrebno da uspostave kontakt kako bi sklopili posao”, pojasnio je izvor iz vojnih krugova.
Neki eksperti su izjavili da smatraju da prikupljanje stare artiljerijske municije nije dovoljno efikasno i bezbedno. Mada, ono je neophodno s obzirom na to da proizvodni kapaciteti NATO-a zaostaju za ruskim.
“Iako se kupovina projektila kalibra 122 milimetara može smatrati rešenjem, problem sa starim zalihama projektila je u tome što se oni mogu pokvariti, posebno ako su se decenijama čuvali u vlažnim uslovima, kao što je to slučaj u zemljama poput Angole. U nekim slučajevima može biti veliki rizik ako se koriste”, pojasnila je doktorka Londonskog kraljevskog koledža Marina Miron.
Ranije je šef diplomatije EU Žozep Borelj izjavio da ne smatra da pražnjenje skladišta municije i njihovo slanje Kijevu može predstavljati pretnju za bezbednost EU.
B92.