6. Septembra 2023.

Britanski naučnici napravili gorivo za dug život u svemiru: Može se koristiti i na Zemlji?

Moglo bi da se koristi i za napajanje mikronuklearnog generatora.

Britanski naučnici tvrde da su razvili izvor energije koji bi mogao da omogući astronautima da dugo žive na Mesecu. Univerzitet Bangor je dizajnirao nuklearne ćelije, veličine zrna maka, koje mogu proizvesti energiju potrebnu za održavanje života.

Stručnjak za nuklearne materijale i goriva Sajmon Midlburg sa Univerziteta Bangor kaže da je rad na ovom projektu bio veliki izazov, ali ujedno i zabavan. On je dodao da će u narednih nekoliko meseci u potpunosti testirati nuklearno gorivo.

Odskočna daska do drugih planeta

Mesec sadrži mnoge od vrednih resursa potrebnih za modernu tehnologiju, a mnogi ga vide kao potencijalnu bazu sa koje će se u budućnosti lansirati na druge planete. U nekim njegovim delovima temperature padaju na neverovatnih minus 248 stepeni Celzijusa jer nema atmosfere koja bi sačuvala toplotu.

Univerzitet Bangor je glavni igrač u potrazi za modelom proizvodnje energije i toplote za održavanje života na Mesecu ili nekoj drugoj planeti u Sunčevom sistemu. Naučnici su upravo poslali malenu nuklearnu gorivu ćeliju, poznatu kao Trisofuel, svojim partnerima na testiranje.

Moglo bi da se koristi za napajanje mikronuklearnog generatora, koji je napravio partner univerziteta, Rolls-Roice. “Generator je prenosivi uređaj, veličine malog automobila. Može se staviti na raketu i lansirati u svemir”, rekao je Midlburg, a prenosi Bi-Bi-Si. Univerzitet navodi da bi ovi mikrogeneratori mogli da se koriste i na Zemlji, na primer u zonama katastrofe kada dođe do nestanka struje.

Mesečeve baze 2030-ih

Geopolitičar i novinar Tim Maršal rekao je da je napredak u razvoju goriva korak ka globalnoj trci ka južnom polu Meseca.

“Uveren sam da će 2030-ih godina postojati baza na Mesecu. Verovatno jedan Kinez i jedan Amerikanac. Veruje se da postoje titanijum, litijum, silicijum, gvožđe i mnogi drugi minerali koji se koriste u mnogim novim tehnologijama”, rekao je Maršal.

“Ne zna se tačno koliko, ali većina kompanija je uverena da je to ekonomski isplativ iznos“, dodao je on.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare