Sindikati navode da je ovo najvec´i štrajk u istoriji javnog zdravstvenog sistema u Britaniji, preneo je AP.
Sindikati medicinskih sestara su saopštili da c´e se pružanje hitne pomoc´i i lečenje pacijenata obolelih od kancera nastaviti tokom njihovog 48-časovnog štrajka, ali da c´e na hiljade zakazanih pregleda i lakših intervencija verovatno biti odloženo.
Zaposleni u Hitnoj pomoc´i naveli su da c´e odgovoriti na najhitnije pozive tokom celodnevnog štrajka.
Šeron Grejem, generalna sekretarka sindikata Junajt, koji predstavlja deo zaposlenih u Hitnoj pomoc´i, izjavila je juče da „ni na kom nivou nije bilo razgovora sa vladom“ o platama.
Ona je pozvala britanskog premijera Rišija Sunaka da „dođe za sto i pregovara, zasuče rukave i pregovara o platama u Nacionalnom zdravstvenom sistemu, jer to je ono što je potrebno“.
Pet Kalen, predsednica sindikata medicinskih sestara Kraljevskog koledža, rekla je da bi smislena ponuda vlade mogla da dovede štrajk „brzo do kraja“.
Sindikati traže povec´anje plata za tekuc´u godinu, ali je vlada navela da c´e razgovarati samo o narednoj godini.
Ministar zdravlja Stiv Barkli pozvao je sindikate da prekinu štrajkove, krenu napred i uđu u konstruktivan dijalog o platama za 2023-2024. godinu.
Na štrajk su se odlučile medicinske sestre u Engleskoj, dok su u Škotskoj i Velsu, koji imaju poluautonomne vlade zadužene za zdravstvenu politiku, sindikati odlučili da ne stupe u štrajk dok se pregovori nastavljaju.
(Tanjug)