6. Juna 2023.

Borba protiv dezinformacija: EU poziva na jasno označavanje AI sadržaja

Borba protiv dezinformacija je sve intenzivnija u EU, koja se koristi različitim metodama. Najnoviji korak u ovoj borbi jeste zahtev koji je uputila velikim tehnološkim gigantima kao što su Google i Meta. Oni su pozvani da jasno obeleže sav sadržaj koji je generisan veštačkom inteligencijom – bilo da je reč o tekstovima, slikama ili drugim vrstama medijskog materijala.

Vera Jurova, potpredsednica Evropske komisije, ukazuje na sve veći izazov u borbi protiv dezinformacija, uzrokovan napretkom generativnih četbotova. Ove mašine su sposobne da za nekoliko sekundi proizvedu kompleksan tekstualni i vizualni sadržaj što dodatno otežava ovaj proces. Jurova je stoga pozvala kompanije Google, Meta, Microsoft, TikTok i ostale gigante da se aktivno suprotstave ovom problemu, piše PBS.

Ideja je da online platforme koje su implementirale generativnu veštačku inteligenciju u svoje usluge, kao što su Microsoft Bing i Google Bard, implementiraju sigurnosne protokole koji će sprečiti “zlonamerne aktere” u generisanju dezinformacija.

Kada je u pitanju sloboda govora, Jurova ističe da su regulative EU usmerene na njenu zaštitu. Međutim, u kontekstu veštačke inteligencije, ona tvrdi da “ne vidi razlog zašto bi mašine morale da imaju slobodu govora”.

Brz razvoj veštačke inteligencije ne može da se isprati

Koliko god je svima generativna veštačka inteligencija postala fascinantna, postoji zabrinutost da bi mogla da transformiše brojne aspekte svakodnevnog života. EU nastoji da preuzme vodeću ulogu u globalnom regulisanju veštačke inteligencije putem svog nacrta zakona o veštačkoj inteligenciji, nazvanog Artificial Intelligence AI Act.

Natpis "Fake news" i roboti

Zvaničnici EU, koji su ove godine uveli i odvojeni skup pravila za zaštitu korisnika od štetnog online sadržaja, su zabrinuti da ne mogu da prate brzi razvoj veštačke inteligencije. Kako tehnološki sektor ubrzano usvaja generativnu AI, zakonodavci u SAD i Evropi pokušavaju da anticipiraju izazove koje nova tehnologija može doneti. U međuvremenu, oni rade na “dobrovoljnom kodeksu ponašanja” kako bi nadomestili regulativnu prazninu dok ne stupe na snagu zvanična EU pravila o veštačkoj inteligenciji.

Jurova svakako insistira da bi tehnološki giganti trebalo odmah da počnu da obeležavaju sadržaj koji je generisala veštačka inteligencija.

Benchmark.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare