Otečenost i bol ispod levog pazuha može biti znak ozbiljnijih stanja poput istegnuća mišića, šindri ili raka dojke.
Pazušna regija je osetljivo područje koje sadrži nerve, krvne sudove i limfne čvorove. Zbog toga nije neuobičajen doživljaj nelagodnosti i bola u levom pazuhu. Ovaj bol može da bude blag ili težak i često je rezultat infekcije, upale ili iritacije.
Međutim, ozbiljniji slučajevi mogu da budu pokazatelj ozbiljnog stanja ili komplikacije.
Brojni osnovni uzroci mogu da izazovu bol ispod levog pazuha. Dok će mnogi od njih sami od sebe nestati, ozbiljniji slučajevi mogu da zahtevaju medicinsku intervenciju, pa čak i hirurške zahvate.
Uzroci bola u levom pazuhu
Ako se doživljava bol ispod levog pazuha, za to postojati nekoliko razloga:
Alergijska reakcija
Dezodoransi, parfemi, losioni i gelovi za tuširanje su česti iritansi za kožu. Osobama sa osetljivom kožom ili kožnim problemima, bilo koji od ovih proizvoda mogu da izazovu reakciju i prouzrokuju bol. Ostali simptomi povezani s kožnim iritacijama ili alergenima su:
- upala
- osip
- crvenilo
- oticanje
- svrab
- toplota
Ako postoji alergijska reakcija na neki kozmetički proizvod ili dezodorans, odmah treba da se prestane sa korišćenjem i da se obrati lekaru kako bi se izbegli ozbiljniji simptomi.
Brijanje
Nepravilno ili neefikasno brijanje može takođe da izazove bol ispod levog pazuha. Korišćenje tupog ili prljavog brijača povećava rizik od infekcija i može da izazove upalu folikula dlake. Kao rezultat toga, mogu da se primete male, bolne izrasline ili urasle dlake.
Da bi se izbegla ova nelagodnost, savetuje se korišćenje čistog, oštrog brijača. Takođe, obavezno se hidriranje kože kako bi se sprečila prekomerna suvoća i iritacija zbog trenja.
Infekcija
Bakterijske kožne infekcije poznate su po tome što izazivaju nelagodnost ispod ruke. Bakterije uspevaju u toplim, vlažnim sredinama, pa može da se doživi iritacija, bol ili oticanje zbog bakterijske infekcije.
Druge kožne infekcije mogu nastanu usled gljivica ili hroničnog medicinskog stanja koje se zove hidradenitis.
Hidradenitis nastaje kada se folikuli dlake i žlezde lojnice začepe, posebno ispod ruku i u preponama. Ovo stanje se često opisuje kao teži oblik akni. Moguće je da imuni sistem prekomerno reaguje na upalu, što dovodi do stvaranja ožiljaka i dubokih kožnih infekcija.
Pored bola, može da se iskusi:
- svrab
- osetljivost
- više cista i čireva
- ponovljene infekcije
Za uobičajene kožne infekcije, lekar obično prepisuje antibiotike ili lekove protiv gljivica. U slučaju hidradenitisa, mogu da se uzimaju lekovi protiv upale, a lekari često preporučuju hirurški zahvat. Antibiotici su rezervisani za mnogo veće infekcije.
Istezanje mišića
Redovnim vežbanjem ili bavljenjem sportom, može u nekom trenutku da dođe do istezanja mišića. Dizanje tegova ili učešće u kontaktnim sportovima koji zahtevaju da se mišići previše istežu mogu da izazovu bol i istezanje. Ovaj bol može da nastane u mišićima ruku i u području pazuha. U slučaju manjih povreda, bol obično nestaje u roku od nedelju dana.
Ako bol traje duže od sedam dana i ne poboljšava se odmorom, ili dođe do pojave bolne kvržice u ili oko pazuha, zakazivanje posete lekaru je preporučljivo. Povećani bol ili kvržica mogu da budu znak istegnuća ili rupture koje mogu da zahtevaju medicinski tretman.
Šindre (herpes zoster)
Šindre (herpes zoster) su infekcija koju izaziva virus varičela zoster, isti virus koji izaziva boginje. Uzrokuje bolan osip koji se obično javlja na grudima, leđima i ispod pazuha.
Ostali simptomi ove infekcije su:
- trnjenje u zahvaćenom području
- peckanje ili svrab
- plikovi
- intenzivan bol pre nego što se osip razvije
Lečenje zahteva primenu antivirusnih lekova u obliku tableta kako bi se poboljšali simptomi i sprečio dalji razvoj virusa. Ako bol ne prolazi, lekar može da prepiše lekove protiv bolova ili lekove koji smanjuju upalu kako bi ublažio simptome u zahvaćenom području.
Otečeni limfni čvorovi
U telu se nalazi veliki broj limfnih čvorova, uključujući i područje u blizini pazuha, gde ih je obično veći broj. Ćelije unutar limfnih čvorova pomažu u borbi protiv infekcija. Ako se razvije ozbiljna virusna ili bakterijska infekcija u telu, limfni čvorovi mogu da oteknu i uzrokuju bol ispod pazuha.
Rak dojke
Rak dojke može bude još jedan uzrok otečenosti i bola u pazuhu. U ranim fazama bolesti, simptomi mogu da budu minimalni ili da ih uopšte nema. Ako rak zahvati područje van dojke, može da utiče na limfni sistem, i da dovede do male kvržice ispod ruke. Ovi uvećani limfni čvorovi mogu da izazovu nelagodnost.
Ako se primete bilo kakve promene na ili oko pazuha ili grudi, odmah treba da se obrati lekaru. Rak dojke može da bude prisutan čak i ako se ne oseća kvržica u dojci. Opcije lečenja zavise od tipa i stadijuma raka dojke.
Angina pektoris
Angina pektoris je stanje koje uzrokuje teške bolove u grudima zbog privremenog smanjenja protoka krvi u srce. Bol se javlja jer srčani mišić ne prima dovoljno oksigenisane krvi kako bi održao svoju aktivnost. Simptomi ovog stanja mogu da uzrokuju bol ispod levog pazuha i ramena, kao i:
- umor
- vrtoglavicu
- probleme sa disanjem
- bol u grudima, vilici i vratu
- znojenje
- mučninu i povraćanje
- bolove u stomaku
Lečenje angine zahteva lečenje koronarne arterijske bolesti lekovima ili hirurškim zahvatima, kao i promene životnih navika kako bi se stanje kontrolisalo.
Prestanak pušenja, upravljanje visokim krvnim pritiskom, snižavanje holesterola, kontrola dijabetesa i redovno fizičko vežbanje deo su plana upravljanja ovim stanjem.
Kada treba da se obrati lekaru
Bol u pazuhu uzrokovan manjim iritacijama ili zatezanjem mišića trebalo bi da prestane u roku od nedelju dana. Međutim, ako je bol uzrokovan ozbiljnijim zdravstvenim komplikacijama ili infekcijama, simptomi se nastavljaju pa može da bude neophodno obimno lečenje.
Foto: Shutterstock/Alona Siniehina
Izvor: B92