Osamdesetdvogodišnji Dilan vlasnik je vile i imanja Oltmor u Škotskoj već 17 godina.
Imovina u Neti Bridžu u Nacionalnom parku Kerngorm pojavila se na tržištu po ceni od tri i po miliona evra.
Veličanstvenu vilu sa 16 soba kupili su Dilan i njegov brat Dejvid Cimerman za dva i po miliona evra i nisu je posetili od izbijanje pandemije koronavirusa.
Centralna vila ima nekoliko soba za prijem, uključujući i muzičku sobu, 11 kupatila i još sedam spavaćih soba u potkrovlju.
Oko vile se nalaze i pomoćne zgrade, veliki staklenik, ograđena bašta, fontana i travnjak za kriket.
Tom Stjuart-Mur, predstavnik agencije za nekretnine „Najt Frank“, veruje da nobelovac prodaje vilu jer poslednjih godina nije mogao da je koristi.
„Pre kovida, Bob i njegov brat su obično odlazili tamo na nekoliko nedelja svake godine“, kaže Stjuart-Mur.
„Kupili su imanje i vilu jer je zapanjujuće lepo, i što je još važnije, veoma je izolovano od ostalog sveta.“
Edvardijanska vila, smeštena na imanju od 25 hektara, izgrađena je između 1911. i 1914. kao kuća za odmor za Arčibalda Merilisa, sina škotskog trgovca koji je sredinom 19. veka bio suosnivač prve robne kuće u Rusiji.
Potom je u pojedinim periodima korišćena kao lovačka kuća, a posle Drugog svetskog rata je bila sanatorijum za oporavak ranjenika.
Godine 2006. vilu je za Dilana kupio njegov brat koji mu je bio i agent.
Pre toga je ova vila iznajmljivana za odmor i organizaciju luksuznih venčanja, a čak se pojavila i u Bi-Bi-Sijevoj televizijskoj seriji Monarch of the Glen.
Uprkos svom poznatom vlasniku, kuća Oltmore je bila otvorena tokom praznika za smeštaj turista u vikendicama na imanju koje su iznajmljivane za više od hiljadu evra nedeljno.
Škotski krajolik i kultura se pojavljuju u Dilanovom stvaralaštvu i on je odavno priznao svoj dug prema škotskoj narodnoj muzici.
„Srce mi je u Hajlendu gde god da lutam / Tu ću biti kada me pozovu da se vratim kući“, pevao je u jednoj pesmi sa svog albuma iz 1997. godine nagrađenog Gremijem, Time Out of Mind.
Dilan je 2004. godine dobio počasni doktorat na Univerzitetu Sent Endruz.
Odabrao je pesmu Roberta Bernsa, A Red, Red Rose, napisanu 1794. godine, kao jednu od njegovih najomiljenijih svih vremena i naveo da je pesma škotskog folkloriste Hamiša Hendersona The 51st (Highland) Division's Farewell to Sicily uticala na njegovu pesmu The Times They Are A-Changin’.
Izvor: RTS