23. Oktobra 2023.

“Blumberg”: NJemačka na udaru kritika zbog nastavljenog prevoza ruskog gasa

Iako se LNG transportuje u Indiju i ne podleže sankcijama Zapada, nemačka država suočava se sa oštrim kritikama zbog održavanja energetskih veza sa Rusijom

Nemačka nastavlja da prevozi tečni prirodni gas (LNG) iz Rusije i pored napora da prekine energetske veze sa Moskvom, piše “Blumberg”.

“Sekjuring enerdži for Jurop” (SEFE), bivša filijala kompanije “Gasprom Germanija” sa sedištem u Berlinu, isporučuje ruski LNG iz postrojenja Jamal u okviru nasleđenog ugovora, navodi američki medij. Ugovor je potpisan pre nego što su nemačke vlasti prošle godine nacionalizovale filijalu “Gasproma” u okviru sankcija protiv Rusije.

Kršenje sporazuma sa Moskvom bi navodno koštalo odgovornu kompaniju koju finansiraju poreski obveznici milijarde evra.

Iako se LNG transportuje u Indiju i ne podleže sankcijama Zapada, nemačka država suočava se sa oštrim kritikama zbog održavanja energetskih veza sa Rusijom, čak i nakon što je Berlin obećao da će prestati da koristi ruski gas.

“Ovo je u suprotnosti sa svime što je nemačka vlada do sada saopštila u vezi s ovom temom”, rekao je ranije ovog meseca Kristijan Leje, član parlamenta iz opozicione Leve partije.

Kako je rekao, “ekonomske veze sa Rusijom očigledno nije tako lako rešiti kao što bi političari želeli da verujemo.”

SEFE je početkom oktobra primio pošiljku iz Jamala, dopremljenu tankerom u vlasništvu kompanije putem reke Amur za dalji transport u Indiju, navodi se u saopštenju.

Nemačka firma ima dugoročni ugovor sa postrojenjem Jamal LNG. Takođe, ima poseban dugoročni ugovor za isporuke sa indijskom kompanijom “GAIL”. Prema sporazumu iz 2018. sa Rusijom, SEFE bi morao da plati za pošiljke ruskog LNG, čak i ako ne bi bili transportovani u Indiju.

“Kao i svaki dugoročni ugovor o snabdevanju, ovaj ugovor takođe podrazumeva veoma stroge kazne u slučaju da SEFE ne ispuni svoje ugovorne obaveze”, rekao je portparol SEFE, odbijajući da komentariše konkretne uslove.

Nacionalizacija “Gasprom Germanija” prošle godine koštalo je nemačke poreske obveznike između 6,3 i 7,7 milijardi evra, a otkazivanje postojećeg ugovora sa Rusijom moglo bi da bude znatno skuplje.

Prema grubim procenama, troškovi štete i kazne mogli bi da iznose najmanje 10 milijardi evra, što čini takav potez malo verovatnim, navodi “Blumberg”, pozivajući se na izvore.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare