29. Augusta 2023.

“Blumberg”: Evropljane čeka bolna decenija otplaćivanja bilionskog duga

Evropljani se suočavaju se sa otplatom duga od bilion evra, uzetog kada su troškovi finansiranja bili višestruko niži

Kamatne stope možda dostižu vrhunac u Evropi, ali za potrošače, kompanije i vlade koje su pozajmile bilione evra tokom ere ultra niskih troškova pozajmljivanja, čeka mnogo muka, piše “Blumberg”.

Do kraja ove decenije, zajmoprimci širom kontinenta moraće da otplate brda dugova prodatih kada su troškovi finansiranja bili višestruko niži.

Iako je prilagođavanje bolno na mnogim mestima, uključujući SAD, Evropa je posebno pogođena jer su na Starom kontinentu kamatne stope bile ispod nule osam godina. Mnogi zajmoprimci su odložili refinansiranje u nadi da će stope ponovo pasti. Ali s obzirom da su ekonomije u velikoj meri imale bolji učinak od očekivanog, to izgleda sve manje verovatno.

Investitori predviđaju da će naredne godine biti obeležene neplaćanjem obaveza i smanjenjem potrošnje jer veći deo prihoda preduzeća, stanovništva i države odlazi u finansiranje duga. 

“Ako je vaša opklada bila da su 2010. bile nova normalnost u kojoj su stope stalno padale i uvek ste mogli da refinansirate, ovo je zaista teško okruženje”, rekao je Mark Batgejt, bivši investitor “Goldman Saksa”. “Problemi sa evropskim kreditima mogu biti mnogo gori nego u SAD jer je bilo mnogo više prostora za stvaranje prekomerne poluge”.

Za kompanije koje su se zaduživale tokom pandemije, veliko refinansiranje počinje 2025. i trebalo bi da dostigne vrhunac 2026. Firme sa visokim prinosom u Evropi imaju više od 430 milijardi dolara duga koji dospevaju u drugoj polovini decenije, pokazuju podaci koje je prikupio “Blumberg”.

Za većinu firmi, veće stope će verovatnije dovesti do pada kapitalnih izdataka, što će zauzvrat uticati na ekonomski rast.

Kompanije će možda morati da počnu da prikupljaju sredstva za refinansiranje do godinu dana pre dospeća duga u slučaju da moraju da pronađu nove zajmodavce, kaže Johen Šenfelder, stariji partner u “Boston konsalting grupi” iz Kelna. Kaže da je već je video kako firme u Nemačkoj smanjuju troškove, a neke se okreću privatnim dužničkim fondovima za “brzi keš”.

“Mnogi očekuju da će se neki od najvažnijih sektora u Nemačkoj, kao što su građevinarstvo i dobavljači automobila, pogoršati”, rekao je Šenfelder. “Veliko je pitanje da li će se to takođe preliti na opremu u postrojenjima, mašine, dobavljače opreme, kao i kako će to uticati na privatnu potrošnju”.

Potrošači će uglavnom biti pogođeni kroz rastuće troškove hipoteka, a u mnogim zemljama porast kamatnih stopa još nije usledio u mesečnim otplatama.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare