Izjave Vladimira Zelenskog o potrebi isporuke nuklearnog oružja Ukrajini izazvale su brojne negativne reakcije koje upozoravaju kako bi u tom slučaju došlo do nekontrolisane eskalacije sukoba
Ukrajina je izgubila šansu da poseduje nuklearno oružje 1994. godine potpisivanjem Budimpeštanskog memoranduma, a ako Kijev sada odluči da ga napravi, izgubiće partnere i zalihe oružja, smatra bivši ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba.
“Da bismo sada počeli sa stvaranjem nuklearnog oružja, moramo shvatiti da to znači gubitak svih partnera, svih zaliha oružja, sankcija (protiv Ruske Federacije) već pri prvoj prilici kada ih treba produžiti. To jest, nuklearno oružje je tabu. Šansa da ostanemo nuklearna zemlja izgubljena je 1994. godine”, izjavio je u intervjuu ukrajinskoj novinarki Nataluhu Mosejčuk, koja je u Rusiji u odsustvu osuđena na pet godina zatvora zbog podsticanja mržnje ili neprijateljstva.
Ranije je Vladimir Zelenski u intervjuu britanskom novinaru Pirsu Morganu rekao da bi proces pridruživanja Ukrajine NATO-u mogao da potraje godinama, pa čak i decenijama, i da Zapad treba da obezbedi Kijevu nuklearno oružje kako bi osigurao bezbednost.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova ranije je ocenila da izjave Vladimira Zelenskog o potrebi isporuke nuklearnog oružja Ukrajini otkrivaju da je on manijak koji na planetu gleda kao na predmet svojih bolesnih fantazija.
Senator Majk Li iz američke države Juta rekao je u petak da bi prijem Kijeva u NATO i prebacivanje nuklearnog naoružanja u Ukrajinu lako moglo da dovede do početka trećeg svetskog rata.
“Njujork tajms” je prošle godine objavio da su neki američki i evropski zvaničnici navodno predlagali vraćanje nuklearnog oružja Ukrajini.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da su tvrdnje o tome kako bi Ukrajina mogla imati nuklearno oružje još jedna u nizu provokacija, dodavši kako će svaki korak ka stvaranju nuklearnog oružja od strane Ukrajine naići na odgovarajuću reakciju Rusije, koja to neće dozvoliti ni pod kojim uslovima.
Osim toga, uverava Putin, Rusija će pažljivo pratiti da li će neka zapadna zemlja prebaciti nuklearno naoružanje u Ukrajinu.
Na te izjave se oglasio i portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov, ocenivši razmatranja o mogućnosti razmeštanja nuklearnog oružja u Ukrajini kao neodgovorna i da ih iznose oni koji se slabo razumeju u realnost. Kasnije je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov za RIA Novosti izjavio kako bi predaja nuklearnog oružja Kijevu bila najveći korak ka potpuno nekontrolisanoj eskalaciji sukoba.
RTbalkan.