11. Marta 2024.

Bitkoin dostigao novi rekord: Šta stoji iza rasta vrijednosti kriptovalute i kakva je uloga SAD, Kine i poznatog milijardera?

Bitkoin je ponovo na na uzlaznoj liniji, nastavlja sa brzim oživljavanjem posle velikog pada u protekle dve godine i na ivici je da obori svoj istorijski maksimum.

Digitalni token se u ponedeljak popeo za 8 odsto na 67.310 dolara, što je znatno iznad svoje vrednosti od 44.000 dolara na početku godine i manje od 2.000 dolara od toga da nadmaši svoj rekord iz novembra 2021. od oko 69.000 dolara.

Šta je pokrenulo ovaj talas?

Trgovina na berzi

Američka Komisija za hartije od vrednosti nedavno je odobrila bitkoin ETF-ove, investicione fondove kojima se može trgovati na berzi, pa je sada moguće da tradicionalni berzanski investitori legalno učestvuju u tržištu kriptovaluta.

Stručnjaci za kriptovalute kažu da bitkoin toliko raste delimično zato što raste potražnja za tim ETF-ovima, koji sada omogućavaju investitorima da ulažu u kriptovalute na manje rizičan način nego ikada ranije, što je privuklo ogroman priliv gotovine ove godine.

„Investitori su obratili pažnju na činjenicu da se bitkoin može tretirati kao nekorelisana imovina, što ga čini izuzetno atraktivnim za diversifikaciju portfelja“, rekao je za CBS MoneyWatch Džoel Kruger, tržišni strateg na berzi digitalnih valuta LMAX Group.

Spot Bitcoin ETF omogućava investitorima da ulažu u bitkoin, a da ga ne drže u vlasništvu. Svakim spot Bitcoin ETF-om upravlja kompanija koja izdaje akcije sopstvenih bitkoina kupljenih od drugih vlasnika ili putem odobrene razmene kriptovaluta. Akcije se kotiraju na konvencionalnoj berzi.

Američka komisija za hartije od vrednosti odobrila je prodaju spot Bitcoin ETF-ova u januaru. Od tada su investitori deponovali oko 7,35 milijardi dolara u 11 različitih raspoloživih fondova, izvestio je Blumberg u ponedeljak. Neki od najvećih svetskih institucionalnih investitora, uključujući BlackRock i Fideliti Investments, sada nude spot Bitcoin ETF-ove.

Porast cena bitkoina počeo je mesecima pre 2023. godine: njegova cena je u decembru porasla na 19-mesečni maksimum od oko 41.000 dolara. Analitičari su u to vreme pripisali povećanje trima glavnim faktorima, uključujući očekivanje odobrenja za spot ETF-ove, očekivanje smanjenja stope Fed-a i predstojeći “halfing”, u kojem je nagrada za rudarenje bitkoina prepolovljena. Novi “halfing” se na tržištu kriptovaluta dešava na svake četiri godine, a sledeći se očekuje sredinom aprila. “Halfing” znači da će oni koji rudare kriptovalute moći za isti uloženi “rad” da dobiju tek polovinu u odnosu na period pre “halfinga”. Jednostavnije rečeno, za uslove u kojima je nekad iskopavao jedan bitkoin, sada će rudar dobiti pola, čime se smanjuje ponuda, što bi trebalo da doprinese rastu cena.

Usledilo je još nekoliko razloga za rast bitkoina.

Uticaj finansijera, milijardera i Azije

Finansijsku injekciju za rast bitkoina dao je i fond milijardera Pitera Tila, jednog od tehnoloških gurua, suosnivača Pejpala, koji je uložilo 200 miliona dolara u bitkoin neposredno pre nego što je on počeo da raste. Til je bitkoin kupovao kada je vredeo manje od 30.000 dolara. Til je, inače, protivnik centralnih državnih banaka i za alternativu smatra monetarni sistem kriptovaluta. Čak i ako je ulagao u bitkoin iz ideoloških razloga, veoma dobro je zaradio, jer mu se uloženo udvostručilo.

Osim Tila, veliko ulaganje u bitkoin imao je i kriptoinvestitor i softverska kompanija “Mikrostratedži”, koja je krajem decembra kupila bitkoin u vrednosti od 615 miliona dolara, a pre nedelju dana još 3.000 bitkoina za 155 miliona dolara.

Nešto ranije Kina je usvojila relaksiraniju monetarnu politiku, iako su kriptovalute i dalje zabranjene u toj zemlji, pa je zahvaljujući olakšicama povećana kupovina trajnijih vrednosti, među kojima i deonica i bitkoina.

Rojters je objavio da su azijska tržišta, a najviše Južna Koreja i Kina, takođe imali veliki uticaj, jer u poslednje vreme te države su zaslužne za 70 odsto trgovine tom kriptovalutom, slično kao 2021, kada je takođe zabeležen uzlet vrednosti.

Stručnjaci smatraju da kontinuirani rast cene bitkoina ne čini kriptovalutu manje nestabilnom, kao što je Lajla Mejdan, dopisnica Insajdera za investicije, rekla za CBS News u decembru, kada je kriptovaluta probila 41.000 dolara, što je u to vreme bio njena najviša vrednost u poslednjih 19 meseci.

„To ne znači da će kriptovaluta naglo skočiti i ostati na visokom nivou“, rekla je Majdan. „Još uvek je promenljiva i ima mnogo ljudi koji će sa njim uvek trgovati.”

Ipak, oživljavanje bitkoina je dobrodošla vest za kripto investitore, od kojih su mnogi zabeležili pad vrednosti njihove imovine nakon kolapsa FTX-a i drugih kripto berzi 2022. Kao najveća svetska kriptovaluta, kako po obimu trgovanja tako i po broju izrudarenih kriptovaluta, finansijski analitičari često posmatraju bitkoin kao pokazatelj ukupnog zdravlja kripto industrije.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare