1. Oktobra 2024.

Birmančević promašio, Sparta poena u Štutgartu – Brest “poker” u Salcburgu

Fudbaleri Sparte iz Praga remizirali su u gostima sa Štutgartom (1:1), u drugom kolu Lige šampiona. U istom terminu Brest je povrijeđen od Salcburga u Austriji (4:0).

Štutgart je odlično ušao u meč, na startu je delovalo kao da će “pregaziti” Spartu, ali Česi se nisu predavali i uspeli su da dođu do boda. Odbranili su se na kraju organizovano i uspjeli se odbraniti.

Nakon dvije promašene šanse Veljka Birmančevića, koji je zadao najviše problema odbrani domaćih, Nijemci su uspjeli da povedu.

Utakmica se igrala u sedmoj minuti, kada je Enzo Milio uspio da se upiše u strijelce. Pratio je centaršut Maksimilijana Mitelštata i poslao loptu iza leđa danskog golmana za 1:0.

Samo dva minuta kasnije, Džejmi Liveling je mogao da se upiše u strelce, ali je golman uspeo da reaguje i odbrani njegov udarac.

Sparta je u nastavku preuzela inicijativu, a najbolju priliku imao je Martin Vitik u 14. minuti, ali je njegov udarac završio na stativi.

Bilo je tiho sve do 27. minute kada je Denis Undav uspio iskoristiti priliku da udvostruči vodstvo Stuttgarta, ali je još jednom Jensen dobro izašao na gol i odbranio njegov udarac iz neposredne blizine.

Kako to biva u fudbalu, usledila je “kazna”. Birmančević je probio po desnoj strani, a onda je fauliran na nekih 18-19 metara od gola. Loptu je namjestio Kan Kairinen i pogodio bliži ugao gola Aleksandra Nubela za 1:1.

Ubrzo nakon toga, Birmančević je još jednom imao priliku, ali je njegov udarac glavom zaustavio golman, a potom i prečka. Malo sreće je nedostajalo srpskom reprezentativcu.

Do kraja prvog poluvremena Štutgart je imao još jednu priliku. Enzo Milio je mogao ponovo da postigne gol, ali je njegov udarac zaustavio Peter Vindal Jansen.

Na startu drugog poluvremena prvo je u šansi bio Birmančević u 54., a potom i Miljo u 65. minuti, ali nije bilo promjene na semaforu.

Pritiskao je Štutgart do samog kraja, a Sparta se branila i želela da sačuva bod. Najbolju priliku imao je Fabian Reeder u 88. minuti, ali se još jednom istakao danski golman.

Česi su se uspjeli odbraniti i osvojiti bod u Njemačkoj, protiv Štutgarta, koji je bio favorit na ovom meču.

Istovremeno, u Austriji je Brest deklasirao Salcburg sa 4:0.

Salzburg je mogao povesti već u 11. minuti, ali je gol Samsona Baida poništen zbog prethodnog igranja rukom, nakon reakcija iz VAR sobe.

Potom je u 24. minuti Abdallah Sima iskoristio kontranapad i poveo Brest u vodstvo od 1:0, a do kraja prvog dijela utakmice nije bilo promjene rezultata.

Salzburg se držao do 66. minute, kada je Mehdi Kamara povisio na 2:0, a samo pet minuta kasnije Sima je postigao i drugi gol. Na semaforu je pisalo 3:0.

Tačku na meč stavio je Mateus Pereira Laž u 75. minuti, kada je pogodio za konačnih 4:0.

Nakon dva kola Brest ima maksimalan učinak od šest bodova, dok je Salcburg bez bodova.