1. Oktobra 2024.

Biblioteka “Borik”: “Nedjelja djeteta” za male Banjalučane počinje kreativno

Jesenji dio kreativnih radionica Dječije biblioteke “Borik” počinje i ovog oktobra i trajaće do kraja decembra, a programi prilagođeni djeci svih uzrasta odvijaće se po sljedećem rasporedu: “Mali radoznalci”, “Vježbe čitanja”, “Čitajmo zajedno”, “Dramsko-recitatorska radionica” i “Tinejdžerski razgovori”.

Tim povodom Aleksandra Čvorović, književnica i bibliotekarka Dječije biblioteke “Borik”, za “Nezavisne” kaže da ove radionice imaju dugu tradiciju.

“S jeseni krećemo u Nedjelju djeteta, čime dajemo svoj doprinos obilježavanju datuma koji promoviše poboljšanje društvene brige za djecu. Imamo čitaoce različitih uzrasta, a svaki uzrast ima određena interesovanje i potrebe, zato pokušavamo izaći u susret kako obrazovnim programom, tako i psihosocijalnom podrškom. Rezultat su radionice svrstane po uzrasnim kategorijama za predškolce, školarce i tinejdžere”, kaže Aleksandra Čvorović.

Radionice su, kako je saopšteno iz biblioteke, podijeljene u pet dijelova, a prva radionica pod nazivom “Malci radoznalci”, namijenjena je uzrastu od četiri do sedam godina.

“Učimo o svijetu oko nas, zanimljivim pojavama u prirodi, životinjama, biljkama, kontinentima, razgovaramo o narodnim običajima. Sa djecom radi Sanja Ivanović, bibliotekar i profesor srpskog jezika i književnosti. Radionica se održava utorkom, od 18 do 19 časova”, opis je prve radionice.

Druga radionica nosi naziv “Vježbe čitanja”.

“Radionica za djecu koja počinju čitati ili žele poboljšati tehniku čitanja (učenike prvog, drugog, trećeg razreda). Kroz zanimljive tekstove razvijamo vještinu čitanja i ljubav prema pisanoj riječi, vježbamo izražajno čitanje, prepričavamo pročitani tekst, takmičimo se u brzom čitanju. Sa djecom radi Sanja Ivanović, bibliotekar i profesor srpskog jezika i književnosti. Radionica se održava utorkom od 19 do 20 časova”, stoji u opisu ove radionice.

Treća radionica nosi naziv “Čitajmo zajedno” i predviđena je za djecu uzrasta od devet do 14 godina.

“Radionica je namijenjena za djecu koja vole da čitaju. Razgovaraćemo o omiljenim naslovima i autorima, analizirati odabrana djela, predlagati nove naslove, takmičiti se (igrati kvizove, asocijacije)… Sa djecom radi Sanja Ivanović, bibliotekar i profesor srpskog jezika i književnosti. Radionica se održava srijedom od 19 do 20 časova”, glasi opis treće radionice.

Četvrta radionica jeste “Dramsko-recitatorska” i namijenjena je za djecu osnovnoškolskog uzrasta zainteresovanu za glumu i recitovanje.

“Kroz pripremu predstave inspirisane književnim djelom, djeca imaju mogućnost da razviju svoje talente u saradnji sa književnicom i bibliotekarkom mr Aleksandrom Čvorović, održava se četvrtkom, od 19 do 20 časova”, navedno je u saopštenju Dječije biblioteke “Borik”.

Posljednja od pet radionica nosi naziv “Tinejdžerski razgovori” i namijenjena je za pretpubertetski i pubertetski uzrast od 11 do 15 godina.

“Razgovaraćemo o samopouzdanju, konfliktima, odnosima sa okolinom, problemima, anksioznosti, autodestruktivnom ponašanju… Voditeljka je mr Aleksandra Čvorović (savjetodavni terapeut TA). Održava se jednom mjesečno (prvi termin 5. oktobra), subotom od 12 do 14 časova. Radionica je besplatna (potrebno se prijaviti)”, saopšteno je iz Dječije biblioteke “Borik”.

Kako je navedeno na kraju saopštenja, cijena radionica za članove dječije biblioteke iznosi 15 KM mjesečno.

Čvorovićeva je za kraj pojasnila koliko kreativne radionice pomažu u socijalizaciji djece.

“Kreativne radionice mogu značajno pomoći u socijalizaciji djece, jer omogućavaju interakciju sa drugom djecom u sigurnom i podržavajućem okruženju. Kroz zajedničke aktivnosti i saradnju na zadacima, djeca opušteno komuniciraju, zbližavaju se, podstičemo razvoj empatije i tolerancije prema drugima. Često se u biblioteci rađaju prijateljstva i simpatije, djeca nastavljaju da se druže i mimo biblioteke, zajedno proslavljaju rođendane i slično”, zaključila je književnica Dječije biblioteke “Borik”.

nezavisne.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare