26. Marta 2025.

Banjalučka “Čistoća” od “Dep-ota” traži zemljište ili 50 miliona KM

 U Banjaluci je u toku vanredna sjednica Skupštine grada, na kojoj se odbornicima obratio direktor “Čistoće” Aleksandar Bajić.

Naime, on je zatražio da se zemljište, koje prema pravosnažnoj presudi pripada ovom preduzeću, što prije preda, ili će, kako je rekao, podnijeti tužbu za neosnovano bogaćenje u vrijednosti od 50 miliona KM.

Bajić je dao rok od tri dana za završetak primopredaje i popis imovine.

„Tražimo od ‘Dep-ota’ da deponiju predaju mirnim putem u naredna tri dana i da sačinimo ugovor o vansudskom poravnanju između tri strane. U slučaju da se dogovor ne postigne mirnim putem, tražićemo solidarnu naknadu za neosnovano bogaćenje od 50 miliona KM“, kazao je Bajić.

Prema njegovim riječima, rok za predaju zemljišta istekao je 23. februara.

„Nije nam u interesu da zatvorimo deponiju, nego da ona radi bez zastoja. Takođe, spremni smo da preuzmemo dio radnika ‘Dep-ota’ kako bi se nastavilo odlaganje otpada“, rekao je Bajić.

Sjednici prisustvuje i direktor „Dep-ota” Ratko Jokić, koji je za govornicom rekao da su zbog ove situacije ugroženi i radnici i poslovanje preduzeća.

„S obzirom na ozbiljnost situacije, apelujemo da se što prije pronađe adekvatno rješenje, a postoje dvije mogućnosti. Rješenje za ovaj problem, jeste da se pronađe nova lokacija za deponiju ili da se ‘Čistoći’ obezbijedi zamjenska lokacija“, kazao je Jokić.

Dodao je da su pokušavali zajedno s gradonačelnikom da riješe ovaj problem, ali on, kako tvrdi, nije odgovarao na njihove pozive.

S druge strane, ponuđene opcije su neprihvatljive za gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića.

„Ova presuda je izvršna i sada moramo tražiti rješenje. Nemamo novca da plaćamo, a nemamo ni zemljište“, rekao je Stanivuković.

On je naglasio da je deponija ionako pri kraju te da je „Čistoća“ spremna da preuzme dio radnika.

„Mislim da treba raditi na vansudskom poravnanju i paralelno tražiti novu lokaciju za deponiju, a usput kupovati kamione i opremu kako bismo osnovali sopstveno preduzeće, gdje nas niko ne bi ucjenjivao“, rekao je Stanivuković.

Odbornici u raspravi predlažu formiranje komisije koja bi pratila dalji razvoj situacije, ali njihov glavni apel jeste da se smeće što prije ukloni s ulica Banjaluke i da se osigura nesmetan odvoz. Naglašavaju da se spor između dva preduzeća ne može riješiti na današnjoj sjednici, ali da to ne smije biti prepreka za redovno odvoženje otpada.

Šef kluba odbornika PDD-a Nebojša Drinić, u toku rasprava upitao je ‘Ko smije zatvoriti deponiju i ugroziti zdravlje Banjalučana?’

“Da li su upravi “Dep-ota” i predstavniku državnog kapitala koje imenuje Skupština grada važnije fotelje od osnovne higijene i zdravlja naroda?Treba braniti Javno preduzeće i imovinu grada svim pravnim lijekovima. To niko ne spori.Ali zatvoriti kapije ‘Dep-ot’-ai osuditi građane da se guše u neugodnim mirisima smeća koje može biti i izvor zaraze je krajnje neodgovorno, nehumano i nemoralno”, rekao je Drinić.

Nezavisne.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest


0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare