Evropski put Bosne i Hercegovine može i treba da bude svakako podstrek za NATO integracije, smatra ministar odbrane Zukan Helez.
“Većina članica EU su i članice NATO saveza. Pored SAD i još nekih zemalja koje su članice NATO-a izvan Evrope, dobar dio članica NATO-a je iz EU, tako da su to dvije grupacije koje su veoma bliske i povezane. Mislim da će nakon otvaranja pregovora u BiH biti relaksirana politička situacija. I mislim da ćemo moći na miru dalje da radimo na otvaranju poglavlja i njihovoj realizaciji, a svakako i da ispunjavamo ono što su NATO standardi”, kaže Helez za “Oslobođenje”.
Podvlači da je nama, pored članstva u EU, prioritet i članstvo u NATO savezu, a što je i zakonska obaveza.
“EU i NATO su dvije organizacije, procesi su odvojeni, ali je to jedinstven geopolitički prostor, dodatno ojačan međusobnim aranžmanima, poput ‘Berlin’ i ‘Berlin plus’ okvira. Osim beneficija za članice, u smislu izbjegavanja dupliciranja resursa i aktivnosti, upravo taj okvir naslonjenosti, koordinacije i saradnje dvije organizacije u domenu odbrane omogućava zajedničko djelovanje u BiH i prema BiH. EU ima sopstvene aranžmane u domenu odbrane i sigurnosti, koji se nakon ruske agresije na Ukrajinu nadograđuju dramatičnom brzinom. Ipak, za teritorijalnu sigurnost članica EU ključan je NATO. Pokretanjem rata protiv druge države na europskom tlu, Rusija je i cijeli naš region vratila u vrijeme u kojem teritorijalna sigurnost ovih blokova nije pitanje članstva, već geografije”, kaže Nedžma Džananović Miraščija, profesorica na Fakultetu političkih nauka UNSA.
Dodaje da ono što je preostalo i za EU i za NATO jeste da u predstojećem periodu usklade i dinamiziraju integraciju novih članica s realnošću, geografijom i potrebom otklanjanja malignih uticaja i prijetnji koje nekontrolirano naoružavanje formalno vojno neutralnih država predstavlja.
“Svaki korak u pravcu konsolidiranja ovog pristupa, pa i odobravanje početka pregovora BiH sa EU od strane članica, doprinos je euroatlantskom sigurnosnom okviru”, navodi Džananović Miraščija.
Nikola Lunić, izvršni direktor Saveta za strateške politike, ističe da, iako su europske i euroatlantske integracije potpuno nezavisni procesi, ni EU ni NATO neće dozvoliti eskalaciju tenzija u regionu zapadnog Balkana, u kojem bi Rusija mogla odigrati ulogu katalizatora.
“Posebno će se voditi računa o ruskom potencijalu za destabilizaciju regiona, što će zahtevati brze afirmativne političke odgovore, poput izglednog proširenja obe organizacije, što je najuspešniji geopolitički mehanizam. Region zapadnog Balkana ne predstavlja periferiju Evropske unije ili Alijanse, već njen “meki trbuh”, koji je već odavno vezao privredni razvoj i geopolitičku sudbinu za evropske vrednosti. Zato ovaj trenutak zemlje zapadnog Balkana treba da posmatraju kao globalnu opasnost za civilizaciju, ali i priliku da se po ubrzanoj proceduri, oslonjenoj uglavnom na političke odluke, a manje na dostignute standarde, integrišu i u Evropsku uniju, ali i u kolektivni sistem bezbednosti”, naglašava Lunić.
Podsjetimo, ministrica vanjskih poslova Njemačke Analena Berbok uoči posjete Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini kazala je da su zemlje zapadnog Balkana neodvojivi dio Evrope. Istakla je da je Crna Gora već godinama njihov saveznik u NATO-u.
Azra Karastanović, izvršna direktorica Atlantskog saveza Crne Gore, ukazuje da smo svjedoci “intenzivnijem aktiviranju regionalnih proksija, čija retorika ponekad dobija i karakter direktnih prijetnji, čime se nastoje destabilizovati ionako osjetljivi politički i društveni sistemi zemalja regiona i time udaljiti ne samo od euroatlantskog, već sada i od europskog puta”.
“Upravo je u tom smislu članstvo u NATO-u važno za Crnu Goru, ali i za region. Stabilno i bezbjedno okruženje su preduslov napretka koji Crna Gora mora da nastavi da ostvaruje na putu ka punim evropskim i euroatlantskim integracijama i reformama”, naglašava Karastanovićeva.
Ističe da članstvo u NATO-u omogućava pomoć, ekspertizu, ali i jačanje bezbjednosnih i obavještajnih kapaciteta neophodnih u identifikaciji, prevenciji i reagovanju na sve snažnije hibridne prijetnje, maligne uticaje i druge izazove kojima je Crna Gora i te kako izložena, a koji će se samo usložnjavati.
“U ovom kontekstu, smatram da postoji značajan prostor za napredak kada je u pitanju korištenje ovih mehanizama od Crne Gore. NATO i EU integracije su dva komplementarna procesa, jer ispunjavanje kriterijuma i reformi neophodnih za članstvo u NATO-u jača institucije sistema i kapacitete, podstiče stabilnost i priprema zemlju za dalje reforme u ključnim oblastima pravosuđa, vladavine prava i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije koji su neizostavni na putu ka EU”, kaže Karastanovićeva.
Objavljivanje ovog teksta je dijelom finansirano grantom Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State). Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država.