9. Januara 2025.

Bajden proširio sankcije onima koji potkopavaju Dayton: Sada se mogu staviti na “crnu listu” i “indirektno”

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden potpisao je izmjene i dopune izvršne naredbe kojima se proširuju mjere sankcija pojedincima i grupama uključenim u destabilizacijske aktivnosti u zemljama Zapadnog Balkana.

Potpisivanje izvršne naredbe dolazi u trenutku kada je region i dalje svjedok izazova suvereniteta i teritorijalnog integriteta država, korupcije koja podriva vladavinu prava i napora da se izbjegnu sankcije američke vlade.

Razlozi za promjene i jačanje sankcija

Prema saopćenju iz Bijele kuće, ove promjene su odgovor na kontinuirane pokušaje pojedinaca i grupa da potkopaju poslijeratne sporazume i institucije, te da ugroze stabilnost i sigurnost regiona.

Između ostalog, fokus je na aktivnostima koje:

  • ugrožavaju mir, sigurnost, stabilnost ili teritorijalni integritet zemalja Zapadnog Balkana,
  • remeti demokratske procese i institucije,
  • krše ili ometaju provedbu međunarodnih sporazuma kao što su Dejtonski mirovni sporazum, Ohridski okvirni sporazum, Prespanski sporazum i Rezolucija 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda,
  • uključuju ozbiljna kršenja ljudskih prava,
  • podrazumijevaju korupciju na visokom nivou, uključujući zloupotrebu javnih resursa i podmićivanje.

Predsjednik Bajden je naglasio da su ove mjere ključne za očuvanje mira i stabilnosti u regionu, ali i za zaštitu demokratskih procesa koji su rezultat višegodišnjih međunarodnih napora u poslijeratnom periodu.

Ciljane osobe i grupe

Izmjene izvršne naredbe dozvoljavaju američkim vlastima da zamrznu imovinu i interese pojedinaca odgovornih za ove aktivnosti, bilo direktno ili indirektno. Sankcije će uključivati:

  • pojedinci koji potkopavaju napore međunarodnog mira i sigurnosti,
  • državni službenici ili članovi vlade koji se bave koruptivnim radnjama,
  • vođe ili članovi organizacija uključenih u destabilizirajuće aktivnosti,
  • članovi porodica kažnjenih lica, uključujući supružnike i punoljetnu djecu,
  • finansijski, tehnološki ili materijalni saradnici ovih pojedinaca.

Izmjenama je naglašena važnost dosljedne primjene ključnih međunarodnih sporazuma i pravnih mehanizama koji su osigurali stabilnost na Zapadnom Balkanu nakon sukoba 1990-ih. Ovi sporazumi, uključujući Dejtonski sporazum, Ohridski okvirni sporazum i Prespanski sporazum, postavili su temelje za regionalni mir, saradnju i demokratizaciju.

Osim toga, izvršna naredba podržava rad međunarodnih tijela kao što su Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove i Vijeće za implementaciju mira, i uključuje sankcije za ometanje njihovih napora.

Poruka iz Bijele kuće

Predsjednik Bajden je jasno stavio do znanja da će Sjedinjene Američke Države nastaviti koristiti sva raspoloživa sredstva za podršku stabilnosti i napretku Zapadnog Balkana. Ova izvršna naredba, kako je naglašeno, neće uticati na prava građana SAD, niti će stvoriti nove pravne osnove za tužbe protiv američkih vlasti.

Bijela kuća ističe da je ovo nastavak dugogodišnje posvećenosti SAD-a jačanju vladavine prava, demokratije i sigurnosti u regionu, uz poruku da će destabilizacijske aktivnosti naići na odlučan odgovor međunarodne zajednice.

Osnovna razlika između nove izmjene i prethodne uredbe odnosi se na proširenje obima sankcija, preciznije definisanje ciljanih aktivnosti i lica, te dodatne korake u implementaciji sankcija.

Evo ključnih promjena:

1. Proširenje kategorija lica i aktivnosti koje podliježu sankcijama

Prethodna uredba (2021) uključivala je osobe odgovorne za destabilizirajuće aktivnosti, kršenje ljudskih prava, korupciju i kršenje mirovnih sporazuma. Nova promjena:

Dodaje sankcije za članove porodice (supružnike i punoljetnu djecu) osoba koje su već pod sankcijama.

Proširuje definiciju “materijalne podrške” kako bi uključila pružanje tehnoloških i finansijskih resursa destabilizirajućim pojedincima ili organizacijama.

2. Uključivanje dodatnih međunarodnih sporazuma

Prethodna uredba bila je fokusirana na nekoliko ključnih sporazuma kao što su Dejtonski mirovni sporazum i Ohridski okvirni sporazum. Novi propis:

Dodaje eksplicitni fokus na Prespanski sporazum i druge mehanizme odgovornosti, kao što su odluke Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove.

3. Jasnije mjere protiv lidera i institucija

Nova uredba precizira da će sankcije uključivati:

Lideri, zvaničnici ili članovi entiteta (uključujući vladina tijela) uključeni u destabilizacijske aktivnosti. Subjekti koje direktno ili indirektno kontrolišu osobe koje su već pod sankcijama.

4. Blokada imovine u SAD

Prethodna uredba je uključivala zabranu prenosa imovine u SAD za sankcionisana lica. Nova uredba dodatno naglašava:

Blokiranje svih povezanih interesa u imovini, uključujući indirektne vlasničke odnose.

5. Poboljšana implementacija

Novi propis daje veća ovlašćenja:

Sekretaru trezora, u konsultaciji sa državnim sekretarom, radi detaljnije identifikacije lica pod sankcijama. Savezne vlasti da implementiraju zabrane u skladu sa američkim zakonima.

6. Dodavanje klauzula o ljudskim pravima i korupciji

Iako su korupcija i kršenje ljudskih prava već bili uključeni u prethodnu uredbu, nova uredba eksplicitnije povezuje ove aktivnosti sa destabilizacijom i uvodi dodatne mjere ciljanja:

Teška kršenja ljudskih prava.

Korupcija u vezi sa vladama ili zvaničnicima Zapadnog Balkana, uključujući zloupotrebu javnih i privatnih sredstava.

7. Tehničke promjene

Odjeljak o prethodnim sporazumima i okvirima je proširen kako bi uključio dodatne međunarodne mehanizme odgovornosti. Dodate su preciznije klauzule o izvršenju sankcija i ograničenja.

Ovaj potez dodatno potvrđuje ključnu ulogu Sjedinjenih Američkih Država u očuvanju stabilnosti i mira na Zapadnom Balkanu, šaljući jasnu poruku da će svaki pokušaj kršenja poslijeratnih sporazuma i međunarodnog poretka biti oštro sankcionisan.

Klix.ba

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare