5. Oktobra 2024.

Anksioznost, smanjen libido, impotencija: Šta je andropauza i kako se ublažavaju simptomi?

Andropauza ili muška menopauza je prirodni proces i predstavlja pad proizvodnje testosterona, hormona koji podstiče seksualni nagon i štiti muškarce od mnogih bolesti, naročito malignih, objašnjava Aleksandar Milošević, urolog i seksolog iz Beograda.

“Pad testosterona je glavni pokazatelj starenja i dovodi do gubitka libida, a mnogim muškarcima teško pada što ne mogu da imaju erekciju, što se učestalije dešava kako se bliže 60. godini”, dodaje on za BBC na srpskom.

Za razliku od ženskog, o muškom klimaksu se ne govori mnogo, a mnogi za njega nisu ni čuli.

Šta su simptomi muške menopauze?

Manjak sna, usporeni metabolizam, topljenje mišića, neraspoloženost, smanjeno samopouzdanje, pad koncetracije, erektilna disfunkcija i smanjen libido -sve su to simptomi muške menopauze, objašnjava doktor Milošević.

“Usled loših životnih navika poput konzumiranja alkohola, cigareta, nezdrave hrane i slabe fizičke aktivnosti, andropauza može da se javi i ranije. Tome može da doprinese i gojaznost usled koje se znatno više luči hormon aromataza, sličan estrogenu kod žena, što izaziva gubitak erekcije i nezainteresovanost za životom. Muškarci se tada osećaju ranjivo i nesigurno”, dodaje.

Nivo testosterona je pre ulaska u pubertet nizak, ali se s godinama povećava i do tridesete godine je na najvišem nivou.

Tokom puberteta podstiče rast mišićne mase, dlaka na telu, dovodi do mutacije (produbljivanja) glasa i pojačava seksualni nagon.

Testosteron počinje blago da opada posle četrdesete godine, što dovodi do raznih promena u muškom telu, kaže doktor Milošević.

Kod nekih se javlja povišen šećer ili hipertenzija, a kod pojedinih dolazi i do impotencije, što može da izazove depresiju i anksioznost.

Ne pogađa svakog muškarca

Ipak, muška menopauza se ne manifestuje kod svih muškaraca istim intenzitetom i ne pogađa svakog. Ukoliko se vodi računa o ishrani, uz redovnu fizičku aktivnost, pad proizvodnje testosterona može da se javi tek posle 60. godine, dodaje on.

Muška menopauza može da bude rezultat i hipogonadizma, gde testisi proizvode malo ili nimalo hormona. Hipogonadizam je ponekad prisutan od rođenja, što se manifestuje odloženim ulaskom u pubertet i malim testisima. Može da se razvije i kasnije u životu, posebno kod muškaraca koji su gojazni ili imaju dijabetes tip 2.

I dalje tabu tema

“Muškarci to doživljavaju kao poraz i sramota ih je, osećaju se ranjivo, jer ne mogu da zadovolje partnerke”, kaže doktor Milošević.

Ipak, muškarci će u 90 odsto slučajeva reagovati ako uoče probleme u seksualnom životu, za razliku od žena koje uglavnom o tome ne govore, jer i dalje važi za tabu temu, dodaje.

Kako se leči andropauza?

Nivo testosterona se najbolje prati preko rezultata krvi na osnovu kojih lekar procenjuje da li je potrebna neki oblik lečenja.

Ako nema ozbiljnih poteškoća i andropauza se ne održava drastično na kvalitet života, ne uključuje se terapija.

“Testosteron je androgeni hormon, koji podstiče seksualni nagon, muškarci ga imaju 10 puta više od žena i njegov pad može da se zaustavi umerenom hormonskom terapijom, ali tek kada odobri endokrinolog.

Muškarce terapija može da podmladi za 10 godina, tada im se vraća energija, libido i snaga, što je njima izuzetno važno”, kaže Milošević.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare