10. Februara 2023.

Ambasador Rusije u Seulu: Amerika radi na stvaranju “azijskog NATO-a”

Jačanje saradnje SAD, Južne Koreje i Japana u oblasti bezbednosti i odbrane pod izgovorom obuzdavanja Severne Koreje može se razmatrati kao osnova za buduće stvaranje “azijskog NATO-a”, usmerenog na obuzdavanje Kine i Rusije, izjavio je u intervjuu za Sputnjik ambasador Rusije u Seulu Andrej Kulik.

On je naveo da su tokom prošle godine SAD, Južna Koreja i Japan vidno pojačali saradnju u oblasti odbrane i bezbednosti i obnovili razne vojne vežbe na obalama Korejskog poluostrva, pozivajući se na rast pretnji i provokacija iz Severne Koreje.

“Praktično pod izgovorom proširenog obuzdavanja ‘severnokorejske pretnje’ u toku je jačanje ‘trougla’ SAD – Južna Koreja – Japan, koji u perspektivi može da se posmatra kao jedan od ključnih elemenata budućeg azijskog NATO-a. I ne samo to, u sedištu bloka u Briselu ne kriju da ta organizacija ima planove o širenju zone odgovornosti Alijanse u Indo-pacifičkom regionu, sa ciljem obuzdavanja Kine i Rusije”, naveo je ambasador.

Lider Severne Koreje Kim Džong Un je u izveštaju na šestom plenumu Centralnog komiteta Radničke partije Koreje, koji je održan od 26. do 31. decembra prošle godine, izjavio da SAD povećavaju napetost na Korejskom poluostrvu i da pod izgovorom jačanja saradnje s Južnom Korejom i Japanom stvara “azijsku verziju NATO-a”.

Severna Koreja je tokom 2022. godine lansirala više od 70 balističkih raketa, uključujući interkontinentalne. Ispitivala je sistem vojnog satelita i održavala vežbe nuklearnih snaga.

Armije Južne Koreje i SAD, ponekad uz učešće japanske vojske, tokom prošle godine su održale veliki broj vojnih vežbi, u kojima su učestvovale vazduhoplovne snage, vojna mornarica i pešadija, kao i odredi za sajber-bezbednost.

Podsetimo, generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg posetio je nedavno Južnu Koreju i Japan i tom prilikom govorio o takozvanom nuklearnom odvraćanju na prostoru indo-pacifika.

Zapravo, Stoltenberg ovim pretnjama po bezbednost tog prostora pokušava da proširi uticaj Alijanse na taj deo sveta.

“Razlog zašto je NATO uperio pogled na Korejsko poluostrvo je isto kao što hijene gledaju u krvareće rane drugih životinja. Ono što donosi severoistočnoj Aziji je bubanj novog hladnog rata”, piše “Global tajms”.

RT.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare