16. Januara 2024.

Alkaras deklasirao Gaskea, Zverev u drugom kolu, Ribakina izbegla komplikacije, Radukanu konačno slavila

Španski teniser Karlos Alkaras plasirao se u drugo kolo Australijan opena, trijumfom nad Rišarom Gaskeom.

Drugi igrač sveta je u drugom međusobnom duelu savladao francuskog veterana rezultatom 7:6 (5), 6:1, 6:2, posle dva časa i 24 minuta igre.

Gaske je imao snage i kvaliteta da Alkarasa namuči samo u prvom setu, dok su drugi i treći bili čista formalnost.

Alkaras nije igrao zvanični meč od 18. novembra, ali mu to nije smetalo da deklasira rivala i zakaže susret protiv Lorenca Sonega, koji je posle četiri seta bio bolji od Dena Evansa.

Ako se osvrnemo na prvi gem, u kojem je Alkaras imao tri brejk lopte, pravo čudo je što je prvi set trajao toliko dugo, 73 minuta.

Na osnovu početka, delovalo je da će Alkaras gotovo duplo starijeg rivala mnogo lakše “rešiti”.

Gaske je, doduše, već u drugom gemu imao brejk loptu, ali je Španac uspeo da odbije taj nalet veterana iz Francuske.

Nakon dva tiha gema, u kojima su serveri bili sigurni, Alkaras je u petom imao još tri brejk prilike, koje je Gaske spasao pre svega dobrim servisima.

Alkaras je manje-više rutinski dobijao svoje servis gemove, a u sedmom je imao zapravo najveću šansu.

Ipak, ni tri vezane brejk lopte mu nisu bile dovoljne da slomi Gaskea, koji je izdržao i nešto kasnije obezbedio taj-brejk.

Mnogo mini-brejkova viđeno je u odlučujućem gemu, Alkarasu nije bilo prijatno na 4:5, ali je drop-šotom, forhendom i snalažljivošću na mreži, uspeo da stigne do vođstva od 1-0 u setovima.

I kao po običaju kada se sastaju favorit i autsajder, nakon odličnog otpora u prvom, sledi pad u drugom setu.

To se dogodilo Gaskeu, koji je osvojio samo jedan od prvih 14 poena u drugom periodu.

Karlos je do brejkova dolazio u drugom i u šestom gemu, a do dupliranja vođstva stigao je posle samo pola sata.

Meč je od tog trenutka, pa čak i od ranije, išao u samo jednom smeru, a pobednik je bio očigledan.

Alkaras je nastavio da lomi protivnika, napravio brejk, pa još jedan, da bi njegov niz od sedam uzastopnih gemova, Gaske uz dosta muka nekako prekinuo.

To je bilo sve od njega, Alkaras je nešto kasnije priveo susret kraju, usput spasivši jednu brejk loptu, a novi meč sa Sonegom igraće u četvrtak.

Nemački teniser Aleksander Zverev prošao je u drugog kolo Australijan opena posle pobede u prvom kolu nad sunarodnikom Dominikom Kepferom

Zverev je plasman u drugo kolo obezbedio posle više od tri sata igre.

U sledećem kolu šest teniser sveta će igrati protiv Slovaka Lukasa Klajna, koji je u prvom kolu bio bolji od Korejca Kvona

Nije Zverev dobro započeo svoj duel prvog kola na prvom Grend slemu sezone. Šesti teniser sveta je pretpeo brejk već u treće gemu, a njegov protivnik je do kraja seta bio siguran na svoj servis, pa Zverev nije imao nijednu brejk šansu, i tako je prvi set pripao Dominiku Kepferu.

U drugom setu smo gledali veliku borbu, gde Zverev nije iskoristio brejk loptu u drugom gemu, ali zato jeste u šestom i tako je došao do prednosti od 4:2, a drugi set je priveo kraju rezultatom 6:3.

Treći set je možemo reći bio presuda za krajnji ishod meča. Zverev je mogao do brejka već u prvom gemu, ali je Kepfer spasio i na kraju osvojio uvodni gem u trećem setu.

Nije bilo uzbuđenja sve do devetog gema, kada Kepfer nije iskoristio dve brejk lopte, koje su u isto vreme bile i set lopte za Kepfera, uspeo je Zverev da se izvuče i na kraju set dobije posle taj-brejka. 7:3

U četvrtom setu Zverev je rano stekao prednost brejka, poveo je sa 2:0 i tu prednost održao do kraja seta koji je dobio sa 6:3.

Vicešampionka Austalijan opena Elena Ribakina slavila je na startu prvog kola protiv Karoline Pliškove rezultatom 7:6 (6), 6:4

Pobednica Vimbldona 2022. godine je do trijumfa stigla posle malo više od jednog i po sata borbe.

Naročito interesantan je bio prvi set, koji je rešen posle dramatičnog taj-brejka, serijom Kazahstanke.

Čehinja je imala tri set lopte, koje joj nisu bile dovoljne – Ribakina je vezala pet poena i tako povela na ovom susretu.

Ključni brejk u drugom setu napravila je i u trećem gemu, te tako zakazala meč sa Ruskinjom Anom Blinkovom.

Dalje je prošla i Ema Radukanu, šampionka US opena 2021, koja je rezultatom 6:3, 6:2 pobedila Amerikanku Šelbi Rodžers.

Britanka je tako ostvarila prvu pobedu na Grend slemu još od Vimbldona 2022. godine.

Naredna rivalka biće joj Kineskinja Jafan Vang, čija je zemljakinja Ćinven Dženg takođe obezbedila drugu rundu.

Trneutno 15. na svetu je bila bolja posle preokrea od Amerikanke Ešlin Kruger sa 3:6, 6:2, 6:3.