5. Jula 2024.

Ako ste primijetili povećan nivo anksioznosti, problem može biti vaša prehrana

Hrana utiče na nas na više načina, a povećani nivoi masti sada mogu potencijalno izazvati anksioznos

U potrazi za boljim mentalnim zdravljem, ključno je razumjeti kako ono što jedemo utiče na nas. Nedavna istraživanja počela su otkrivati ​​vezu između naše prehrane i naših emocija, a konzumacija hrane s visokim udjelom masti došla je pod mikroskop zbog svoje potencijalne uloge u razinama anksioznosti. Ovdje se ne radi samo o osjećaju krivice nakon što ste se prepustili hamburgeru ili pomfritu – već o tome kako ove namirnice mogu utjecati na naš um na dubljem nivou.


Eksperiment i rezultati

U eksperimentu objavljenom u Biological Research, adolescenti mužjaci pacova podijeljeni su u dvije grupe. Jedna grupa je imala standardnu ​​ishranu sa 11 odsto masti, dok je druga grupa konzumirala ishranu sa 45 odsto masti, uglavnom životinjskog porekla. Tokom devet sedmica, istraživači su pratili mikrobiome crijeva pacova i provodili testove ponašanja.

Štakori koji su bili na dijeti bogatoj masnoćama dobili su više na težini i pokazali manje mikrobne raznolikosti u crijevima. Ova grupa je također imala više bakterija Firmicutes, a manje bakterija Bacteroidetes, koje su povezane s gojaznošću i sklonošću ka prerađenoj hrani kod ljudi. Osim toga, pacovi na dijeti bogatoj mastima pokazali su povećanu ekspresiju gena uključenih u proizvodnju serotonina, što je povezano sa anksioznošću.

Šta to može značiti za naše mentalno zdravlje

Glavni autor studije, profesor Christopher Lowry, naglasio je da, iako su rizici od gojaznosti i srčanih bolesti dobro poznati, potencijalni efekti na mentalno zdravlje ne bi trebali biti zanemareni. Lowry navodi da bi razumijevanje negativnog efekta hrane bogate mastima, ne samo na naše tijelo već i na naš um, trebalo igrati glavnu ulogu u našim dijetalnim izborima.

Anksiozni poremećaji pogađaju oko 300 miliona ljudi širom svijeta, što ih čini najčešćim poremećajem mentalnog zdravlja. Utjecaj prehrane na anksioznost je složen i nije u potpunosti shvaćen, ali ova studija samo dodaje sve veći broj dokaza koji povezuju ishranu s visokim udjelom masti s povećanom anksioznošću.


Uloga serotonina

Serotonin ima različite uloge u tijelu, uključujući regulaciju raspoloženja, probavu i zacjeljivanje rana. Iako je njegova tačna uloga u depresiji nejasna, serotonin može značajno utjecati na raspoloženje i anksioznost. Studija je otkrila da dijeta s visokim udjelom masti može promijeniti ekspresiju gena u dijelovima mozga povezanim sa stresom i anksioznošću, što dovodi do mogućnosti povećane anksioznosti.

Nisu sve masti stvorene jednake. Dok neke, poput onih koje se nalaze u ribi i maslinovom ulju, nude brojne prednosti, zasićene masti iz životinjskih proizvoda predstavljaju različite rizike. Ovo istraživanje naglašava važnost razmišljanja o utjecaju na mentalno zdravlje pri odabiru namirnica, posebno onih bogatih zasićenim mastima.

zivim.jutarnji.hr

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare