Dok radite na računaru, nasumično vam iskaču prozori koji vas obaveštavaju da vam je istekla pretplata na McAfee?
Ako ste korisnik ovog antivirus rešenja, lako je moguće da je ona zaista istekla, ali ako niste, možda ste u opasnosti.
Šta je ‘McAfee prevara’?
Lažno obaveštenje o isteku pretplate na McAfee je tzv. prevara “pop-up” prozorom, osmišljena tako da izgleda kao zvanično obaveštenje o isteku pretplate za antivirus, jedan od najčešće korišćenih antivirus alata. Iskačući prozor obaveštava žrtve da je istekla pretplata i da njihov uređaj više nije zaštićen, piše Tportal.
Prevaranti u pomenutom prozoru korisnicima nude dve opcije:
- Prihvati rizik;
- Obezbedi zaštitu.
Opcija “Prihvati rizik” znači da se ne preduzima bilo kakva radnja i da se zatvara pop-up prozor, čime se uređaj očigledno izlaže nekim pozadinskim pretnjama i prozor će se pojavljivati sve dok ne pristanete na ponudu, a “Obezbedite zaštitu” je ono na šta ciljaju prevaranti.
Oni koji odaberu opciju Obezbedi zaštitu bivaju preusmereni na lažnu stranicu za obnavljanje pretplate, a koju su postavili prevaranti. Ispunjavanjem ličnih podataka na takvoj stranici servirate svoje lične podatke prevarantima.
Navodeći vas da prividno platite pretplatu, prevaranti će dobiti pristup i podacima vaše kreditne kartice, a koju će kasnije zloupotrebljavati na razne načine, naravno, dok to ne primetite i blokirate je.
Kako da prepoznate prevaru?
Prevaru korišćenjem McAfee iskačućih prozora lako je uočiti. Ako ne koristite proizvode te kompanije, ali i dalje uočavate takav pop-up prozor na svom računaru i dobijate upozorenje surfujući internetom kao obaveštenje veb pregledača ili negde drugo, gde ne biste očekivali da ga vidite, on je najverovatnije lažan.
Ako ipak koristite bilo koji proizvod ove kompanije, posebno McAfee antivirus, i vidite ovo obaveštenje, odmah otvorite samu antivirus aplikaciju. Ukoliko je vaša pretplata još uviek aktivna, a softver ne predlaže njeno obnavljanje, iskačući prozor koji ste videli je prevara.
Ipak mi se pojavljuje pop-up prozor, šta mogu da uradim?
U slučaju da ste uvereni da se radi o prevari, zatvorite iskačući prozor bez kliktanja na njega.
Ako na nekoj veb stranici naiđete na ovaj iskačući prozor, zatvorite je i ne vraćajte se na nju. Ako vam McAfee stiže kao push obaveštenje veb pregledača, verovatno ste ranije dozvolili zlonamernoj veb stranici da vam šalje takve upite. Ova dosadna obaveštenja blokirajte u pregledaču nakon što se pojave.
Ukoliko vam se taj dosadni prozor pojavljuje bez obzira na sve što uradite, pokrenite Windows Defender ili neki drugi antivirus ili sličan alat koji koristite za zaštitu računara i skenirajte sve diskove.
Ako dobijete upozorenje, postupite prema uputstvu proizvođača softvera koji koristite.
Naseo sam na prevaru, da li mogu nešto da uradim?
U zavisnosti od toga koliko su vas ‘duboko’ zahvatili, možete da pokušate da uradite nekoliko stvari. Za početak, blokirajte sve pop-up prozore ovog tipa u veb pregledaču, a ujedno ne posećujte sumnjive veb stranice na kojima se oni pojavljuju.
Ako ste greškom unutar spornog pop-up prozora kliknuli na “Obezbedite zaštitu” (Get Protection) i ostavili lične podatke, pa i podatke platne kartice, odmah kontaktirajte s bankom i obavestite je o tome pa ćete dobiti odgovarajuća uputstva.