Tražnja za električnom energijom iz centara podataka širom sveta će se više nego udvostručiti do 2030. godine na oko 945 teravat-sati.
Da bis e stvari stavile u perspektivu, ovo je nešto više od ukupne potrošnje struje u Japanu danas, a potražnja iz centara podataka optimizovanih za AI će se u istom periodu više nego učetvorostručiti, navodi se u danas objavljenom izveštaju Međunarodne agencije za energiju (IEA).
U Sjedinjenim Američkim Državama, potrošnja energije u centrima podataka je na putu da čini skoro polovinu rasta potražnje za električnom energijom do 2030.
Prema projekcijama, američka privreda će 2030. trošiti više električne energije za obradu podataka nego za proizvodnju svih energetski intenzivnih dobara zajedno, uključujući aluminijum, čelik, cement i hemikalije.
Eksperti očekuju da će centri za podatke u razvijenom ekonomijama pokretati više od 20 odsto rasta potražnje za električnom energijom do 2030. godine.
Jedan centar = 100.000 domova
Jedan centar podataka danas troši struje koliko i 100.000 domaćinstava, ali neki data centri koji su trenutno u izgradnji će zahtevati i 20 puta više energije.
“Sa porastom veštačke inteligencije, energetski sektor je na čelu jedne od najvažnijih tehnoloških revolucija našeg vremena”, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol.
Prema njegovom rečima, veštačka inteligencija predstavlja potencijalno neverovatno moćan alat, ali odluka o tome kako će se koristiti zavisi od kompanija, vlada i celokupnog društva, navodi se u izveštaju na veb stranici IEA.

Povećanje potražnje za električnom energijom za centre podataka trebalo da poveća štetne emisije, ovo povećanje će biti malo u kontekstu ukupnog energetskog sektora i potencijalno bi moglo biti nadoknađeno smanjenjem emisija koje omogućava veštačka inteligencija ako usvajanje tehnologije bude široko rasprostranjeno, smatra organizacija sa sedištem u Parizu.
Zemlje koje žele da imaju koristi od potencijala veštačke inteligencije moraju brzo da ubrzaju nova ulaganja u proizvodnju električne energije i mreže, poboljšaju efikasnost i fleksibilnost centara podataka i ojačaju dijalog između kreatora politike, tehnološkog sektora i energetske industrije, dodaje IEA.
(Kraj) ulz/lol