Iako znamo da previše sati sedenja dnevno može doprineti razvoju demencije, zdravstvena stručnjakinja otkrila je da ono može da ima i druge negativne učinke na naše zdravlje.
Fiziolog Luis Rajt upozorava da sedenje duže od osam sati dnevno povećava rizik od razvoja hroničnih bolesti za 10–20% te povećava rizik od prerane smrti.
Osim toga, on tvrdi da čak i ako vežbamo 30–45 minuta dnevno, ali ostatak dana sedimo, to neće rešiti problem. Stoga preporučuje više kretanja u svakodnevici.
“Čak i ako se bavite preporučenom dnevnom i nedeljnom fizičkom aktivnošću, ali i dalje provodite puno vremena sedeći, još uvek možete povećati rizik od hroničnih bolesti”, rekao je za “Hafington post”.
Iako nam se možda čini nemoguće da dodamo više kretanja u svoj dan, on ima nekoliko predloga.
Lažirajte putovanje na posao
Ako radimo od kuće, fiziolog predlaže dodavanje lažnog putovanja na početku i kraju svakog radnog dana, primera radi hodanjem ili vožnjom bicikla.
Iskoristite tehnologiju oko sebe kako biste ostali aktivni
On preporučuje korišćenje tehnologije za postavljanje alarma.
“Bilo da je reč o vašem pametnom satu, mobilnom telefonu ili onlajn-kalendaru, postavite alarm u razdobljima kada znate da ste skloni dužem sedenju”, kaže fiziolog.
Alarm će nas upozoriti da ustanemo i pokrenemo se.
Razmislite o biranju dužeg puta
Rajt savetuje da ponekad jednostavno odvojimo malo više vremena. To podrazumeva korišćenje stepenica umesto lifta, izlazak iz autobusa stanicu ranije i slično.