14. Marta 2024.

Nestvarne skulpture na dnu Sredozemnog mora: Pozadina priče oduševila CIJELI svijet

Kao dete, Paolo Fanćuli je bio fasciniran podvodnim svetom, a kasnije je postao ribar u malom primorskom mestu Talamone.

U protekloj deceniji, međutim, njegov posao je otežan, a morske vrste postaju ugrožene. Najviše im prete ilegalci, kao i ribarenje putem povlačenja mreže, poznatije kao kočarenje.

“Mreže se opterete lancima i vuku po morskom dnu, što uništava celokupni ekosistem. To je kao kada bi lovac spalio šumu da bi uhvatio zeca. Niko ne gleda, nikoga nije briga”, govorio je pre nekoliko godina Fanćuli.

On tvrdi da je primetio štetu od kočarenja još 1980-ih. To je uticalo i na njegov ulov, odnosno egzistenciju. Zato je u znak protesta, zajedno s lokalnim ribarima i aktivistima “Grinpisa”, blokirao trgovačku luku u Toskani.

Bio je to početak borbe koja ga je učinila lokalnim herojem, prenosi The Guardian.

Fanćuli se u međuvremenu okrenuo turizmu. Prevozio je posetioce svojim brodom, pokazivao im podvodni svet i govorio o ekološkoj pretnji.

Lokalna vlast je 2006. godne bacila u more betonske blokove u pokušaju da zaustavi ilegalni ribolov i kočarenje. Međutim, bili su previše udaljeni jedan od drugoga i mreže su se jednostavno provlačile.

Zato se Fanćuli obratio lokalnoj Agenciji za zaštitu životne sredine. Tražio je, i dobio, dozvolu da o svom trošku spusti na dno mora 80 blokova.

“Ali, nisam želeo samo blokove, jer sam oduvek bio fasciniran podvodnim antikvitetima”, objasnio je.

Zato se obratio kamenolomu u Karari, a kao donaciju je dobio 100 mermernih blokova! Potom je ubedio brojne umetnike da isklešu skulpture – i na kraju ih spustio u more.

Tako je napravio fizičku barijeru za mreže, a vremenom i jedinstveni podvodni muzej.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare