Katastarskoj agenciji Kosova danas je kosovska vlada naložila da sprovede odluku Ustavnog suda o zemlji manastira Visoki Dečani, skoro osam godina nakon njenog donošenja, potvrdio je upravo kosovski premijer, Aljbin Kurti.
Ovo je Kurti saopštio na današnjoj 193. sednici kosovske vlade, među prvim tačkama, a govoreći o učlanjenju Kosova u Savet Evrope.
Uslov za članstvo u SE
Svi su, kaže, najviši kosovski zvaničnici odnosno delegacija kosovske skupštine u parlamentu Saveta Evrope bili angažovani u teškom procesu lobiranja za članstvo Kosova u tu organizaciju.
„Nismo ostavili kamen da ga nismo pomerili, a ni čoveka da se sa njim nismo sastali“, objašnjava.
Posle detaljne procene skupštine Saveta Evrope zahteva Kosova za članstvo, odnosno poštovanje demokratije, ljudskih prava i standarda upravljanja kosovskih vlasti.
„Konstatovano je u jednom izveštaju da je Kosovo država sa stabilnim kadrom demokratskih ustava“, kaže.
Isti izveštaj je, dodaje, imao i uslove, a među njima je bilo i sprovođenje odluke kosovskog Ustavnog suda za zemljište manastira Visoki Dečani iz 2016. godine.
„Izveštaj je javan i on se ne može menjati. Jasno nam je dato do znanja da su neki od uslova koji su nam dati hitni. Jedno ostaje i neće se ukloniti – sprovođenje Ustavnog suda za pitanje vezano za manastir Visoki Dečani. Svi visoki zvaničnici parlamenta, uključujuči i iz država članica Kvinte, dali su nam opcije – ili da sprovedemo tu odluku Ustavnog suda i da nam se onda omogući dalje kretanje za članstvo ili da nas uklone sa agende članstva“.
Najpre istakavši da mu se ta odluka Ustavnog suda i dalje ne sviđa, da i dalje smatra da je ona „čudna i napravedna“ i da stav o tome neće menjati – poručio je da kosovska vlada nema sredstava da je poništi.
Sa druge strane, kaže Kurti, istorijska bi pobeda bila da se Kosovo učlani u SE, jer je to dalje korak za učlanjenje i u druge organizacije.
Osim što su Katastarskoj agenciji Kosova, kako je kazao, naložili da sprovedu odluku Ustavnog suda, potom je i kosovska ministarka spoljnih poslova poslala verbalnu notu Savetu Evrope i o tome ih obavestila.
U naredna tri meseca će se, najavljuje, u Savetu Evrope održati tri sednice na kojim će se odlučiti o članstvu Kosova.
Eparhija nije obaveštena
Iz eparhije raško-prizrenske saznajemo da ni manastir ni eparhija nisu obavešteni o izvršenju odluke.
Oni će zvanično saopštenjem potvrditi da je odluka Ustavnog suda izvršena onda kada nadležno lice iz Crkve preuzme potpisan i pečatiran posedovni list sa svim parcelama koje su sadržane u odluci suda.
Šta je prethodilo primeni odluke
Nešto manje od osam godina je prošlo od kada je kosovski Ustavni sud nakon 16 godina dugog sudskog procesa potvrdio odluku Vrhovnog suda Kosova o vlasništvu manastira nad ovom imovinom.
Iako odluka postoji i uprkos brojnim zahtevima ambasadora zemalja sa Zapada, SPC i Eparhije, Opština Dečane je do sada odbijala da zemlju uknjiži u katastar. Predstavnici centralne vlasti, ne samo da nisu zahtevali od lokalnih da ispune svoju obavezu, već su čak javno iskazivali neslaganje sa istom, preispitujući njen ligitimitet, uz navode da je zemljište dodeljeno manastiru za vreme Miloševićeve vlasti.
Međutim, prištinski mediji su prošle nedelje gotovo harmonizovano, uz pozivanje na nezvanične navode, krenuli da izveštavaju da je kosovska vlada navodno pristala na primenu presude, odnosno da očekuje od lokalne vlasti da to učini, jer je reč o odlučujućem uslovu za aplikaciju Kosova za članstvo u Savetu Evrope na Parlamentarnoj skupštini te institucije u aprilu.
Kosovo je još maja meseca 2022. godine predalo zahtev za članstvo u Savetu Evrope.
Ova institucija je u svom nedavnom izveštaju bila kritična prema Prištini u više tačaka. Zatražila je upravo sprovođenje odluke Ustavnog suda o povraćaju zemlje manastiru Visoki Dečani, ali i da formiraju Zajednicu opština sa srpskom većinom.
Iz manastira Visoki Dečani su, sa druge strane, nakon medijskih navoda naveli za KoSSev da ih niko iz kosovskih institucija nije kontaktirao u vezi izvršenja odluke kosovskog Ustavnog suda Kosova.
Naglasili su da od kosovskih institucija očekuju da konačno odrade svoj deo posla u skladu sa zakonom i upišu zemlju u katastar, a manastiru izdaju uredan posedovni list.
U međuvremenu su se oglašavali i pojedini opozicioni političari sa Kosova, uz navode da je prijem Kosova u Savet Evrope posebno uslovljen poštovanjem odluke suda o manastiru.
Portparol vlade jutros je kazao da nema informaciju da je uknjižena manastirska zemlja, ali da će da odogovori čim bude imao.
Ovaj odgovor Perparima Krueziua dobili smo par sati pred održavanje sednice vlade.
Ujedno, gradonačelnik Dečana je prošle nedelje izjaviljivao da ostaje pri svom starom stavu – navodeći da je on „poznat javnosti“.
„Poznat stav“ Ramosaja u vezi sa odlukom Ustavnog suda je da se on protivio njenoj primeni. Godinama je u javnost je iznosio teške reči, ali i sprovodio akcije usmerene protiv manastira i bratstva Visokih Dečana.
Međutim, Ramosaj, koji je sa nama jutros komunicirao preko asistentkinje pre sednice vlade, kazao je da će ubrzo da se oglasi intervjuom preko svoje društvene mreže.
Manastiru 1946. oduzeto 700 ha
Manastiru Visoki Dečani je 1946. godine oduzeto 700 hektara zemlje. Država Srbija 1997. godine vratila mu je 24 hektara, što zajedno sa dvadesetak hektara, koliko je manastir imao do tada – čini 55 hektara zemlje.
Vraćenih 24 hektara je redovno ubeleženo u katastar, ali ih nakon 1999. lokalna kosovska vlast ne priznaje. Iako manastir i dalje koristi tu zemlju, opštinske vlasti počinju da osporavaju vlasništvo manastira nad tih 24 hektara.
UNMIK je tada odlučio da Manastir nastavi da koristi ovo imanje sve do rešavanja spora na sudu.
Maja 2016, nakon 16 godina sporenja oko vlasništva nad manastirskom zemljom u opštini Dečani, Ustavni sud Kosova doneo je odluku kojom je potvrdio prethodnu odluku Vrhovnog suda iz 2012. o potvrdi vlasničkog prava manastira Visoki Dečani nad 24 hektara sporne zemlje.
Odluka je tada dovela do oprečnih reakcija u kosovskom društvu, najnegativnijih od strane rukovodstva opštine Dečani, koja do danas odbija da primeni odluku suda i zemlju u katastru zavede kao manastirsku.