Prethodne sedmice područje Alpa u više navrata bilo je na udaru veoma obilnih padavina, uglavnom zbog uticaja ciklona sa zapada Evrope i sa centralnog Mediterana, odnosno iz Đenovskog zaliva.
Posljednji talas padavina zabilježen je tokom vikenda. Veći dio Italije pogodile su veoma jake kiše i grmljavinske oluje, pri čemu je bilo poplava i bujica. Vrlo obilnih padavina bilo je i na sjeveru Italije, pa je u podnožju Alpa palo i do 150 milimetara kiše, uz pojavu poplava i bujica.
Istovremeno, u višim predijelima Alpa na sjeveru Italije pao je veoma obilni snijeg. Sniježna granica nalazila se iznad 1000 metara nadmorske visine. Iznad 1500 metara nadmorske visine toko vikenda je lokalno palo i do metar i po snijega, pri čemu su mnogi predijeli bukvalno zatrpani snijegom. Putevi su zavijani.
Postoji opasnost i od lavina, a naročito zbog toga što je ranije već bilo obilnog snijega, pri čemu je palo pola metra snijega i pri čemu je već bilo jačih lavina.
Inače, najobilniji snijeg pao je na južnim padinama Alpa, s obzirom na to da su preovladava snažna južna strujanja i da je obilnim padavinama doprinijela i orografija.
Snijeg je ponegdje bio praćen čak i grmljavinom.
Južno strujanje donijelo je i velike količine pjeska iz Sahare, pa je na pojedinim lokacijama padao i snijeg sa česticama pustinjskog pjeska, zbog čega je on bio prljav i obojen.
Nakon Alpa i centralnog Mediterana, talas veoma obilne kiše i snažnih pljuskova sa grmljavinom zahvatio je i oblast Jadrana i Dinarida.
Početak sedmice donio je stabilizaciju vremena u oblasti Alpa, a narednih dana očekuje se i osjetnije otopljenje, ali i ogromnu opasnost od potencijalnih lavina, prenosi “Telegraf”.
Nezavisne.com