5. Februara 2024.

Video igre mogu dovesti do trajnog oštećenja sluha

Ako provodite sate sa slušalicama iz kojih se glasno čuju zvukovi napada, tematske pesme i čudni borbeni pokliči vašeg saigrača koji vrišti u vaše uši, mogli biste biti izloženi riziku od trajnog oštećenja sluha.

Zvuk je za mnoge važan deo iskustva igranja video igara, ali na žalost ne znamo još uvek mnogo o tome šta igranje čini našem sluhu. Istraživanja o tome su malobrojna i nepovezana, ali jedan tim istraživača ih je prikupio u cilju stvaranja opšte slike i da se vidi šta do sada znamo.

Sistematičnim pregledom identifikovao je 14 jedinstvenih radova/studija, koji su uključivali preko 50.000 ljudi iz devet različitih zemalja, svi sa fokusom na odnos između gubitka sluha i/ili tinitusa i video igara.

Istraživanjem su obuhvaćene različite okolnosti igranja, uključujući kućne računare i konzole, mobilne igre, gejming igraonice i elektronski sport, piše Sajens Alert

Dužina izloženosti zvuku takođe oštećuje sluh 

Suština nije samo u tome samo smanjiti glasnoću. I intenzitet zvuka i vreme izloženosti utiču na to koliko zvuk može štetiti vašim ušima. Kako intenzitet zvuka raste, bezbedno vreme izloženosti drastično opada. Dakle, tročasovno igranje sa pojačanom zvukom može izazvati mnogo više trajnog oštećenja od 15-minutnog igranja na istom nivou.

Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, odrasli mogu bezbedno podnositi nivoe zvuka od oko 80dB tokom 40 sati nedeljno, ali na nivou glasnoće od 90dB – osoba koja viče, taj limit pada na četiri sata nedeljno pre nego što dođemo u rizik od gubitka sluha. Naše uši mogu podneti samo zvukove od 95dB (zvuk motora motocikla) u trajanju od sat vremena i 15 minuta. Takođe, zabrinjavajuće je i što je prosečna glasnoća u slušalicama u četiri pucačke igre bila od 88,5 do 91,2dB, prema jednoj od prikupljenih studija.

Još jedno istraživanje je otkrilo da impulsni zvuci – kratki, glasni udari zvuka koji mogu označavati pucanj ili sudar, mogu dostići vrhunac na 119dB. Drugo je otkrilo da igranje video igara povećava verovatnoću ozbiljnog gubitka sluha koji su ugrači sami prijavili.

Tri studije fokusirane na gejming igraonice prijavila su nivoe zvuka između 80 i 90dB, a dve su otkrila da ovo okruženje povećava verovatnoću pojavljivanja ozbiljnog oboljenja – tinitusa i gubitka sluha visokih frekvencija zvuka.

“Igrači koji slušaju zvuke visokog intenziteta i to tokom dugog vremenskog perioda, mogu biti izloženi riziku od trajnog oštećenja sluha izazvanog zvukom i/ili tinitusa”, pišu autori.

Rezultazi ovih studija ukazuju na to da to da su nivoi glasnoće koji su najšešće podešeni na video igrama, zajedno sa vremenom koje mnogi igrači provode igrajući, generalno dovoljni da nanesu neku štetu.

Pored opštih problema koji dolaze sa oštećenjem sluha, ovi nalazi mogu imati posebne posledice za profesionalne gejmere, čija je performansa jednako važna kao i kod tradicionalnih profesionalnih takmičara, a koji provode mnogo više vremena igrajući nego prosečna osoba. Uspeh u video igrama u velikoj meri zavisi od brzine reakcije, komunikacije tima i razumevanja instrukcija, što često može zavisiti od sluha.

“Nalazi sugerišu da možda postoji potreba za određivanje prioritetnih intervencija, poput inicijativa usmerenih na obrazovanje i podizanje svesti o potencijalnim rizicima video igara, koje mogu pomoći u promovisanju sigurnog slušanja među igračima”, pišu autori. Ovo istraživanje objavljeno je u časopisu “BMJ Public Health“.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare