29. Januara 2024.

Kako bi EU države “rasparčale” Ukrajinu?

Još od početka sukoba Rusi ukazuju da susedne zemlje, uključujući i Poljsku, planiraju aneksiju delova Ukrajine

Ako bi Ukrajina nestala nakon sukoba sa Rusijom, Mađarska bi trebalo da zauzme njen najzapadniji region Zakarpatja, predlaže desničarski poslanik Laslo Torockaj, govoreći o teritoriji koja je nekad bila deo Austrougarske, ali je pod sovjetsku kontrolu došla posle Drugog svetskog rata.

Zakarpatje je, zatim, i nakon raspada SSSR-a 1991. godine ostalo deo moderne Ukrajine, ostajući i dalje naseljeno značajnom manjinom etničkih Mađara. 

Budimpešta je, inače, više puta kritikovala Kijev zbog diskriminacije ove etničke grupe, posebno u pogledu pristupa obrazovanju na njihovom maternjem jeziku. 

“Ako se ovaj rat završi tako što Ukrajina izgubi državnost, jer je to takođe među kartama, onda kao jedina mađarska stranka koja zauzima ovaj stav, dozvolite mi da ukažem da polažemo pravo na Zakarpatje”, navodi se u saopštenju Torockaja, koji je inače pripadnik političke partije “Naša otadžbina”.

Kolege desničari iz nekoliko drugih evropskih država, uključujući predstavnika stranke Alternativa za Nemačku (AFD), navodno su aplauzom pozdravili Trockajev predlog.

Rumunski kanal Antena 3 Si-En-En izvestio je da i poslanik desničarske stranke Alijansa za Uniju Rumuna (AUR) Klaudiju Tarziju, nedavno takođe pozvao na aneksiju dela Ukrajine. 

“Nalazimo se na raskrsnici. Nećemo biti istinski suvereni dok ne reintegrišemo rumunsku državu unutar njenih prirodnih granica. Severna Bukovina se ne može zaboraviti! Južna Besarabija se ne može zaboraviti. Sve što je bilo i što jeste od rumunske nacije – mora se vratiti u granice iste države”, navodno je izjavio Tarziju.

Još u septembru 2022, bivši ministar spoljnih poslova Rumunije Andrej Marga je takođe ustvrdio da “Ukrajina postoji u neprirodnim granicama”. Bivši ministar je tada predložio da Kijev “treba da ustupi Zakarpatje Mađarskoj, Galiciju Poljskoj, Bukovinu Rumuniji, Donbas i Krim Rusiji”.

Ukrajina je dom za oko 150.000 etničkih Rumuna i više od 250.000 Moldavaca.

Od početka sukoba između Kijeva i Moskve, nekoliko ruskih političara je takođe tvrdilo da susedne zemlje, uključujući Poljsku, planiraju aneksiju delova Ukrajine.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare