21. Januara 2024.

Naučnici otkrili neverovatne činjenice o Grenlandu

Ledeni pokrivač Grenlanda izgubio je 5.091 kvadratni kilometar površine između 1985. i 2022. godine, pokazuje studija objavljena u časopisu Priroda (Nature) u srijedu.

Reč je o prvoj potpunoj proceni gubitka ledene površine na tom nivou.

To smanjenje ledene površine obuhvata 1.034 gigatone leda koji je izgubljen dok su se glečeri povlačili, uz odvajanje manjih komada leda sa ivica glečera.

Studija je takođe prva koja je u potpunosti procenila koliko je leda Grenland izgubio zbog povlačenja glečera. Prikupljeni podaci ukazuju da su prethodne procene promena u balansu mase Grenlandskog ledenog pokrivača – koliko snega i leda se akumulira svake godine u odnosu na koliko se izgubi – umanjile te gubitke za čak 20%, zanemarivanjem glacijalnog povlačenja.

Izgubljenih 5.091 kvadratnih kilometara predstavlja približnu površinu ostrvske države Trinidad i Tobago.

Studija je koristila više od 200.000 satelitskih snimaka položaja glečera i veštačku inteligenciju za analizu promena kroz vreme.

“Na Grenlandu imamo ove oblasti oko ivica gde se sve na neki način povlači i ruši“, rekao je koautor studije Aleks Gardner, stručnjak za planetu Zemlju u NASA-inoj Laboratoriji za mlazni pogon.

“Prethodne metode nisu bile tako dobre u merenju te promene u ledenom pokrivaču. Ali promena je ogromna”, dodao je Gardner.

Ledeni pokrivač Grenlanda je jedan od dva preostala takva pokrivača na svetu – drugi se nalazi na Antarktiku. Sastoji se od stotina glečera i pokriva oko 80% kopnene mase Grenlanda.

Ako se potpuno otopi, ledeni pokrivač Grenlanda podigao bi globalni nivo mora za oko 7,4 metra.

S obzirom da klimatske promene zagrevaju Arktik četiri puta brže od ostatka sveta, naučnici kažu da je neizbežno da će otapanje Grenlandskog ledenog pokrivača podići nivo mora za najmanje 27 cm zbog zagreavanja koje se već dogodilo.

Nova procena gubitka leda zbog povlačenja glečera imala bi mali uticaj na globalni nivo mora, kažu naučnici, ali veliki uticaj na cirkulaciju okeana.

Toliki dodatak slatke vode u slani okean mogao bi ojačati obalne struje oko Grenlanda i pomoći da se oslabi Atlantska meridijalna cirkulacija, koja pomiče vodu sa severa na jug i donosi toplinu Evropi.

Foto:  Shutterstock/muratart

Izvor: B92

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare