Prošlo je 25 godina od događaja u selu Račak na Kosovu i Metohiji.
Tada je srpska policija napala pripadnike takozvane OVK, jer se u selu nalazilo jako uporište terorista.
Dogodio se niz napada i ubistava pripadnika policije.
Posle sukoba, predstavnik OEBS-a Vilijam Voker optužio je Srbiju za, kako je tvrdio, masakr nedužnih civila.
To je navodno bio povod za agresiju NATO-a na Saveznu Republiku Jugoslaviju.
Agresija koja je usledila krajem marta 1999, bila je potpuno pripremljena još poslednjih meseci prethodne 1998, čekalo se samo naređenje za napad.
Savet NATO je odluku o ubrzanim pripremama napada na Srbiju (SRJ) i razmeštanju trupa u graničnim oblastima, doneo na zatvorenom sastanku 2. jula 1998.
Na prostoru Štimlja delovala je 161. brigada takozvane OVK. U toj oblasti od jula 1998. do januara 1999. ubijene su 24 osobe, pripadnici Policije Srbije, Vojske Jugoslavije ili civili, pri čemu je takođe ranjeno 25 osoba. Počev od oktobra 1998. do sredine januara 1999. teroristi takozvane OVK na prostoru Štimlja ubili su Sinišu Mihajlovića, Nazmija Alurija, Sašu Jankovića, Ranka Đorđevića, Svetislava Pešića, kao i civile Envera Gašija i Miftara Resenija.
Policijska akcija u Račku, 15. januara 1999. neposredno je izazvana ubistvom trojice policajaca 8. januara i takođe policajca Svetislava Pržića 10. januara. Akcija je usledila, posle odlaganja, u ranim jutarnjim satima 15. januara.
Drecun: Neshvatljivo je
Milovan Drecun je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a rekao da se prethodnog dana vratio sa Kosova i Metohije.
“Ja sam prvi objavio šta se zaista desilo u Račku, celu akciju u knjizi Drugi kosovski boj. To je citirao pokojni Slobodan Milošević u Haškom tribunalu u uvodnoj reči odbrane. Taj slučaj Račak je bio temeljni stub optužnice Haškog tribunala protiv Miloševića vezano za događaje na Kosovu i Metohiji. Nakon tog citata koji je Milošević iz moje knjige izvukao i još nekih događaja, sud je odustao od tog dela optužnice. Potpuno je povučena, izbačena optužnica vezana za sam slučaj Račak. To dovoljno govori o tome da nije bilo dokaza, da nije bilo nikakvog masakra”, rekao je Drecun.
Ipak, kako kaže, neshvatljivo je da se 25 godina istrajava u tome da se laž prikaže kao istina i da se Srbija i dalje optužuje za nepostojeći masakar.
Drecun je istakao da se ranije sreo sa Vilijamom Vokerom u Rogovu, kao i sa britanskim generalom i da je video “koliko su ti ljudi spremni na manipulisanje onim što se događalo”.
Navodi i da je Voker pre novinara bio stigao u Račak i da je pripremio scenografiju. Kada su stigle novinarske ekipe, neka tela su bila premeštena u susedno selo, a deo pripadnika tzv. OVK presvučen je u civilnu odeću. Iako su govorili o masakru, krvi nije bilo, kao ni čaura.
Podseća i da su pre početka akcije naše službe bezbednosti najavile OEBS-u da će akcija biti izvedena.
“Ako neko želi da počini masakar, pa nije valjda lud da nekome kaže. OEBS dolazi, raspoređuju se kada treba da počne akcija tu na putu ispred sela i sve vreme je prisutan dok traju sukobi u selu Račak”, rekao je Drecun.
Istražni sudija Danica Marinković, koja je tada radila na slučaju Račak, više puta je izjavljivala da je ocena Vokera da se u Račku dogodio masakr i ratni zločin bila – laž.
U najnovijem obraćanju ističe da je istina od samog početka bila poznata svima, pa i onima koji su doneli odluku o bombardovanju tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, ali da im nije bila u interesu.
Radosavljević: Zapad nikada neće priznati istinu o Račku
Govoreći o akciji u Račku penzionisani general policije Goran Radosavljević kaže da je sama akcija planirana na osnovu operativnih podataka i događaja na terenu.
“Akcija je pripremena dugo, to selo je bilo etnički čisto u njemu nije bilo Srba, ali smo imali dovoljno podataka za izvođenje akcije. Opservirali smo selo, i znali smo da u njemu nema civila, već da su tu samo teroristi smešteni u jednoj kući i u školi u selu Račak. Oni su očekivali naš dolazak, ali nisu znali kada”, rekao je Goran Radosavljević.
To što policija nije obezbedila lice mesta, tvrdi, nije uticalo na samu akciju.
“Što se tiče posledica, SRJ bi bila bombardovana i bez toga. To je samo jedan od propusta što mesto nije obezbeđeno, policija je izašla iz sela, i ja ne mogu da tvrdim ko je odgovoran. U samoj akciji je likvidirana jedna velika teroristička grupa koja je predstavljala pretnju i za cicile i za policiju koji su se kretali putem ka Uroševcu”, rekao je bivši general policije.
Prema njegovim rečima šef verifikacione misije Vilijam Voker je u toku noći ušao sa teroristima u Račak gde su doneli tela sa drugih lokacija.
“Nama je bilo jasno da je to montaža koja će za posledicu imati bombardovanje zemlje, ali to je već bilo očekivano. Istinu znaju svi od prvog dana, međutim, Zapad nikada neće priznati da je akcija policije bila legitimna. Mi se nismo bojali ni tada ni posle, jer smo znali da radimo za svoju zemlju”, rekao je za RTS penzionisani general policije Goran Radosavljević.