5. Januara 2024.

Suvo voće: Da li je ova poslastica zaista zdrava

Neizostavan deo trpeze za Badnji dan je i činija sušenog voća, koje se uglavnom služi uz orahe i bademe kada se porodica okupi i uz vino čeka najradosniji dan u godini. S obzirom da je u pitanju voće, da li se podrazumeva da je ovaj dezert zdrav? Iako je sigurno korisno, postoje neke stvari na koje bi trebalo da obratimo pažnju pre nego što se prepustimo uživanju u njemu.

Dehidrirano, odnosno sušeno voće, može da bude odlična poslastica nakon božićnog ručka ili dodatak glavnom jelu. Ukusno je, a i veoma zdravo, jer se procesom sušenja iz plodova odstranjuje voda, dok se zadržavaju sve hranljive materije, čija je koncentracija mnogo veća. Zbog toga sušeno voće ima intenzivniji ukus i manju veličinu, a uvek se preporučuje kao dobra opcija za one koji pokušavaju da prate zdraviji režim ishrane.

Dobrobiti

Drugim rečima, dobijamo više hranljivih sastojaka u manjem obliku. Ako želimo da povećamo unos ugljenih hidrata, dobijemo na težini ili ako pokušavamo mališanima da dajemo zdravije poslastice, sušeno voće može biti dobra užina.

Takođe, za razliku od svežeg, sušeno voće ima duži rok trajanja, bogat je izvor antioksidanata, pomaže u varenju, a budući da sadrži veliku količinu vlakana, ne podiže naglo šećer u krvi. Pojedinačni efekti zavise od vrste voća koje se konzumira, ali je ova poslastica svakako korisna za zdravlje organizma.

Oprez i umerenost

Iako je sigurno dobro da jedemo voće u bilo kojem obliku, postoji nekoliko stvari na koje bi trebalo da obratimo pažnju:

Sastav – suvo voće nije isto što i kandirano

Važno je da znamo razliku između dehidriranog i kandiranog voća: dehidrirano uglavnom nema aditive, ali kandirano često ima dodatak šećera. S obzirom da je voće prirodno slatkog ukusa, može biti teško da razaznamo da li ima aditiva.

Dakle, ukoliko ne želimo da povećamo telesnu težinu, moramo da vodimo računa o količini koju konzumiramo, jer je voće u ovom obliku veoma kalorično, a preporučljivo je i da dobro pročitamo sastav. Ukoliko se na spisku nalaze saharoza, fruktoza, glukozni sirup, dekstroza ili šećer od trske, to znači da proizvod sadrži dodatne šećere.

Porcija

Lako možemo da se “zanesemo” i pojedemo celu činiju sušenog voća, ali da li je to potpuno bezbedno? Primera radi: Da li bismo pojeli 10 svežih kajsija ili 15 šljiva? Verovatno ne, ali bismo mogli da pojedemo istu količinu ovog voća ako je sušeno, a da to i ne primetimo. Čak i kada su zdrave, preterivanje u konzumiranju bilo kojih namirnica može da bude štetno i sve pozitivne strane gube delotvornost.

Najzdraviji način konzumiranja

Da bismo bili poptuno sigurni da je naše sušeno voće zdravo, najbolje je da ga pripremimo sami i isušimo u rerni. U slučaju se opredelimo za voće iz pakovanja, preporučuje se da dobro pročitamo deklaraciju, a ako ga kupujemo u zdravoj hrani, možemo da naglasimo da želimo dehidrirano voće, bez aditiva. 

Najsigurniji način da dobijemo maksimalno pozitivne efekte hranljivih materija je da ograničimo veličinu porcije. Na primer, umesto da odjednom pojedemo 10 sušenih kajsija ili smokvi, možemo da ih isečemo na manje komade i pomešamo sa orašastim plodovima. 

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare