Sezona gripa, korone i respiratornih infekcija je u punom jeku, a prema rečima epidemiologa dr Nebojše Bohuckog, možemo da očekujemo da će broj obolelih drastično da poraste. Tome će doprineti praznična okupljanja, a još veći skok obolelih se očekuje za nedelju do dve dana.
Među pacijentima su se izdvojili oni koji besomučno kašlju, i to u naletima. Ovakav kašalj ne zaobilazi ni decu, zbog čega su čekaonice dečjih ambulanti i domova zdravlja pune.
“Supruga i ja kašljemo već više od 10 dana. Specifičan je kašalj, ne pamtim da sam sličan imao u životu, iako sam bar dva puta preležao koronu, o gripu i prehladama da ne govorim. Bukvalno ide u naletima, zacenjivanje pola sata, pa si onda miran nekoliko sati. A najgore je noću kada prosto ne možeš da spavaš, od kašljanja te bole glava, stomak… Promenio sam i krevet da bih se nekako bolje namestio, smirio. A nijedan drugi simptom neke bolesti nemam. Dakle, isključivo kašalj”, kaže za Blic Vladimir V. iz Beograda.
Subotičanka Sanja D. kaže da njeni sinovi od sedam i devet godina i stariji tinejdžer ne prestaju da kašlju.
“Sve što mogu da učinim i da im pomognem kod kuće sam već probala, ali ne vredi. Danas idemo kod lekara, sve ih vodim. Noću ne spavamo. I oni i mi smo iscrpljeni. Imam utisak da nije običan kašalj”, zabrinuta je majka trojice dečaka.
Dr Nebojša Bohucki, epidemiolog, za Blic kaže da su, od kada se pojavio kovid, respiratorne bolesti postale svetska tema i da više obraćamo pažnju na njih.
“Ako neko kašlje i radno je aktivan, treba da zna da ne treba da radi ako je bolestan! Ljudi ne leže, ne piju dosta tečnosti, i naravno da će bolest duže trajati. Ako čovek kašlje dve do tri nedelje, nije neobično, jer oporavak kod viroza može da traje i do mesec dana. I malaksalost može da traje nedeljama i duže od mesec dana”, navodi dr Bohucki.
Dr Bohucki podseća da ne traju sve bolesti “samo par dana”. I kovid izolacija je trajala sedam dana, ali to ne znači da je svako ozdravio za nedelju dana.
“Uzročnik i zašto neko ima virozu po pravilu ne znamo. Radimo samo specifičnu, ciljanu dijagnostiku na najznačajnije bolesti, kao što je kovid, eventualno grip, a retko kad se radi za druge akutne respiratorne infekcije. Mora se mirovati, ležati. To se odnosi i na odrasle i na decu”, kaže dr Bohucki.