Rezultatskim fijaskom stavljena je tačka na najgoru takmičarsku godinu srpskog fudbala u evropskim takmičenjima.
Od avgusta do decembra brojali smo samo poraze i svedočili ubrzanom srozavanju nacionalnog koeficijenta.
Izbrojali smo, na kraju, 25 poraza u 28 utakmica pet predstavnika srpske Superlige (Zvezda, Partizan, Vojvodina, Čukarički, TSC), u kvalifikacijama (šest) i grupnoj fazi (19).
Moguće da je ovo i negativni rekord klubova jedne zemlje u istoj sezoni pod kapom UEFA.
Jedinu pobedu, pre tačno četiri meseca, doneo je Partizan u kvalifikacijama za trećerangirano evropsko takmičenje protiv tima sa najnižim rejtingom (Sabah) naspram svih ostalih rivala srpskih ekipa u Evropi.
Učinak ekipa koje su ono najbolje što Srbija ima je, najblaže rečeno, poražavajući kada se sagleda u zbiru mada je i pojedinačni utisak jednako loš.
U 28 mečeva, osim 25 poraza, pamtiće se i nestvarno loša gol-razlika, 21:75.
Dakle, ni gol u proseku po meču nisu uspele da postignu perjanice Superlige, a primale su 2,7 pogodaka u proseku po utakmici.
Srpskim klubovima je ova sezona, kao nijedna ranije, tako jasno i hirurški precizno pokazala gde im je mesto.
Tim sa Banovog Brda je bio gori od najgorih – osam utakmica, osam poraza i gol-razlika 3:22.
Bilo je i nekih teških poraza: TSC od Frajburga 5:0, pa od Olimpijakosa 5:2 za kraj, Čukarički pamti debakl od Fiorentine 6:0.
Poređenja radi, više bodova od Srbije sakupili su Farska Ostrva (Ki Klaksvik), BIH (Zrinjski), koji su upisali po pobedu u grupama.
I predstavnik takozvane države Kosovo Balkani je uspeo da osvoji više bodova, ne od jednog, nego od sva tri srpska kluba, ukupno četiri (u grupi Lige konferencija sa Dinamom, Plzenjom i Astanom).
Boli glava, bride obrazi od ovakvih porađenja.
Posle svega, jedina dobra vest po srpske klubove, zapravo najbolja, je činjenica da je evropska sezona – završena. Prestaće, barem još neko vreme, da broje poraze.
Naredne sezone nećemo Evropi dati nijedan klub direktno u evropska takmičenja, naše ekipe će ponovo kroz kvalifikacije morati da zasluže igranje u ovakvoj konkurenciji. Do sada, imali su malo uspeha na tom putu.
Srpski klupski fudbal se vratio na “fabrička podešavanja”.