10. Novembra 2023.

Sa Pariskog foruma poruke mira i stabilnosti: Makron poručio – svaki narod treba da bira svoj put 

U vrijeme dva velika ratna žarišta u Gazi i Ukrajini u Francuskoj se održava Pariski mirovni forum na kojem su svoje viđenje iznijeli lideri brojnih država i predstavnici međunarodnih organizacija. Forumu prisustvuje i srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović, i ostala dva člana Predsjedništva. Tamo je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Forum je posvećen najvećim globalnim izazovima i traženju efikasnih odgovora u njihovom rješavanju.

Revolucionarne poruke francuskog predsjednika sa Pariskog mirovnog foruma, da svaki narod bira svoj put a ne da to umjesto njega radi Vašington, Brisel, London ili neki drugi centar moći, nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. U trenutku dok svijet tresu sukobi u Ukrajini, na Bliskom istoku, ranije Nagorno Karabahu, poruke Emanuela Makrona daju nadu da svijet može biti pravedniji, poručila je srpski član Predsjendištva.

Željka Cvijanović je ponovila da BiH zbog jasnog stava Republike Srpske nije priznala tzv. Kosovo, komentarišući susret Željka Komšića i Denisa Bećirovića sa Aljbinom Kurtijem na marginama foruma. Upitala je – kako bi bilo da neko promoviše dezintegraciju BiH kako oni rade Srbiji.

U jeku globalne političke krize kada bukte ratovi snažne poruke sa Pariskog mirovnog foruma uputio je francuski predsjednik Emanuel Makron. Tokom diskusije ukazao je na globalnu podijeljenost u vezi sa brojnim izazovima kojima je planeta izložena. Ključna rečenica koju je izrekao jeste da nijednoj zemlji ne treba nametati rješenja.

– Pariski mirovni forum je zasnovan na vrlo jednostavnim principima. Svaki narod mora suvereno izabrati put. Ne postoji jedan model za cijelu planetu koji se određuje u Vašingtonu, Briselu, Londonu ili bilo kojoj drugoj sjevernoj prijestonici – rekao je Makron.

      View this post on Instagram

A post shared by Željka Cvijanović (@zeljka.cvijanovic)

Na ceremoniji otvaranja prisustvovali su i srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović i ostala dva člana Predsjedništva. Cvijanovićeva je istakala značaj i trenutak održavanja foruma i to u vrijeme kada se u svijetu otvaraju nova ratna žarišta. Zbog toga još više na važnosti dobijaju poruke koje su se čule na forumu.

– “Sa svim ovim porukama koje se šalju danas iz Pariza, koje šalje i predsjednik Makron, želeći naravno da se omogući da konačno svijet bude pravedniji, nastojeći da se omogući da oni koji su u velikoj potrebi, zemlje u razvoju, da ne stradaju još više zbog svih ovih kriza i svih nedaća, ekonomskih, finansijskih, koji su izazvani različitim, kao što su neki govornici danas rekli, tektonskim poremećajima na geopolitičkoj sceni – istakla je Cvijanovićeva.

Mirovnom forumu u Parizu prisustvuje i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Tokom razgovora Francuskog predsjednika Emanuela Makrona pozvao je u zvaničnu posjetu Beogradu. Vučić je istakao da je imao konstruktivan razgovarao sa Željkom Cvijanović, dok je Željku Komšiću i Denisu Bećiroviću zamjerio sastanak sa premijerom samopšroglašenog Kosova, Aljbinom Kurtijem. Vučić kaže da mu je sada jasno s kim Srbija ima posla.

      View this post on Instagram

A post shared by Željka Cvijanović (@zeljka.cvijanovic)

– “On je birao sa kojim predstavnicima BiH će da se sastane. Za mene je čudno da su oni to prihvatili, pa se onda pitam kakvi su to dvostruki aršini i licemjerni pristupi rješavanju problema na prostoru bivše Јugoslavije gdje negdje priznajete teritorijalni integritet i tražite da se poštuje teritorijalni integritet, a sa druge strane onome od koga tražite da poštuje teritorijalni integritet, integritet njegove zemlje ne priznajete – izjavio je Vučić.

Dvopstruki aršini političara iz Sarajeva nisu novina za Republiku Srpsku. Za Cvijanovićevu je sastanak Komšića i Bećirovića sa Kurtijem njihova lična odluka i ne predstavlja stav cijele BiH.

– Da bi nešto bio stav BiH morate da imate tri člana Predsjedništva na jednom mjestu. Naravno, nemate tri člana Predsjedništva jer BiH nije priznala *Kosovo zato što Republika Srpska smatra i vjeruje, zna da je to tako, da je Kosovo i Metohija sastavni dio Srbije – navela je Cvijanovićeva.

Za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika sastanak Komšića i Bećirovića sa Kurtijem je ugrožavanje suvereniteta i direktni akt rušenja BiH u koju se stalno zaklinju. Upravo o suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH su Komšić i Bećirović više puta pokušavali da “drže lekcije” Aleksandru Vučiću, a kada je riječ o južnoj srpskoj pokrajini onda to “zaborave” i direktno udaraju na cjelovitost Srbije, upozorava Dodik.

– Pokazali su spremnost da priznaju ono što BiH ne priznaje, što dokazuje njihovu licemjernu politiku. Takođe, kada se spomene mirno razdruživanje u BiH, tada su im puna usta suvereniteta i “države” BiH, ali su spremni da se miješaju u unutrašnja pitanja Srbije – istakao je Dodik.

Upravo zbog licemjerne politike Komšića i Bećirovića, važno je da se čuje glas Republike Srpske. Od velikog je značaja to što je Makron s pažnjom saslušao srpskog člana Predsjedništva o realnoj situaciji u BiH. Očigledno da se to nije dopalo Željku Komšiću koji je još sinoć pokušao da situaciju predstavi drugačije.

– Republika Srpska je ponosna da se na svakom mjestu čuje njen glas i da ima nekoga poput Željke Cvijanović, koja na svakom mjestu razgovara i popravlja ovo što su ovakvi i slični politički paraziti poput Komšića napravili – rekao je Dodik.

U fokusu dvodnevnog foruma u Parizu je, između ostalog, upravljanje posljedicama višestrukih kriza na stanovništvo, preispitivanje globalizacije u polarizovanom svijetu i njegovanje inkluzivnijih i pravednijih društava.

RTRS.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare