2. Novembra 2023.

Evropa se plaši hladne zime: Sad im i Ukrajinci čuvaju gas u svojim skladištima

Ukrajina je uprkos borbama postala zanimljiva destinacija za skladištenje gasa, pošto kupcima nudi jeftine tarife i oslobađanje od carine na tri godine, što omogućava da se gas lako ponovo uveze u EU.

Evropska unija je zbog popunjenosti svojih skadišta gasa počela da razmešta viškove zaliha u Ukrajini, gde se trenutno nalazi više od dve milijarde kubnih metara gasa koji pripada preduzećima iz EU.

Kako prenosi “Fajnenšel tajms”, Ukrajina je uprkos borbama postala zanimljiva destinacija za skladištenje gasa, pošto kupcima nudi jeftine tarife i oslobađanje od carine na tri godine, što omogućava da se gas lako ponovo uveze u EU.

Prema ukrajinskoj energetskoj kompaniji Naftogas, skladišta gasa se nalaze duboko pod zemljom, uglavnom na zapadu zemlje i daleko od linije fronta.

Udruženje operatera gasne infrastrukture Evrope (GIE) je saopštilo da popunjenost gasnih skladišta u Evropi 30. oktobra iznosi 99,24 odsto, čime je postignut i premašen cilj Brisela da popuni skladišta gasom na 90 odsto do 1. novembra. To čini EU manje ranjivom na energetske šokove, iako je daleko od garancije da će Evropa imati svu energiju koja joj je potrebna za predstojeću zimu.

Međunarodna agencija za energetiku (IEA) je ranije na svom sajtu saopštila da bi Evropa mogla da popuni skoro 100 odsto svojih skladišta gasa, ali je upozorila da bi hladna zima uprkos tako visokim zalihama mogla da dovede do nestabilnosti na tržištu. IEA je navela i da bi rezerve gasa u evropskim skladištima mogle da do kraja grejne sezone padnu ispod kritičnog nivoa od 20 odsto.

U Ukrajini se nalaze najveći evropski rezervoari, a kompanija Naftogas je ponudila više od 10 milijardi kubnih metara stranim kupcima, što predstavlja trećinu ukrajinskog nacionalnog kapaciteta. Analitičari kažu da bi dodatni gas u skladištu mogao da spreči dalji veliki rast evropskih cena gasa, koje su u utorak pale za čak 10 odsto zbog prognoza toplijeg vremena u narednim nedeljama.

Međutim, povećano oslanjanje regiona na LNG nakon što je Rusija prekinula isporuke gasa prošle godine učinilo je Evropu osetljivijom na potencijalne poremećaje u snabdevanju uprkos rezervama koje su sada velike.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare