Navedena obaveza odnosi se i na lična vozila s “lakom” ili “teškom” prikolicom, kao i manja teretna vozila. Auto-moto klub upozorava da zakonodavac propisuje obaveznu zimsku opremu od 1. novembra ove do 1. aprila sljedeće godine.
Iste oznake odnose se i na automobilske gume koje vrijede za sve sezone odnosno i zimi i ljeti. I te se gume smatraju zimskim gumama. Za njih vrijedi odredba da dubina profila ne smije biti manja od 4 milimetra.
Ako su montirane zimske gume, onda sve četiri moraju biti gume za zimsku sezonu, poručuju iz ÖAMTC-a.
Kao alternativu zimskim gumama zakonodavac je predvidio i kombinaciju ljetne gume s lancima na najmanje dva pogonska točka.
To je samo dozvoljeno u slučaju, kako izvještava ÖAMTC, ako je cesta prekrivena snijegom ili ledom uopšteno prolazna ili gotovo prolazna.
Zakonodavac je za one koji se ne pridržavaju obavezne odluke o zimskim gumama predvidio izuzetno stroge kazne.
Saobraćajna policija u slučaju kontrole vlasnicima automobila koji u razdoblju od 1. novembra do 15. aprila u vožnji austrijskim cestama na točkovima nemaju zimske gume, može izreći kazne i do 5.000 evra , u slučaju da su tim činom u opasnost dovedeni drugi sudionici u saobraćaju.
Ako to nije slučaj, onda kazna za nepridržavanje odredbe o obavezno postavljenim zimskim gumama iznosi 60 evra).
Onaj ko tvrdoglavno ne želi staviti ni zimske gume niti lance za snijeg, može računati i na to da će policija, zbog sigurnosti saobraćaja, njegovo lično vozilo isključiti iz saobraćaja.
ARBÖ upozorava da u slučaju saobraćajne nesreće na cesti prekrivenoj snijegom, ledom ili blatom, vozač automobila bez propisane zimske opreme može imati i dodatne pravne probleme sa svojim osiguravajućim zavodom odnosno osiguravajućom kućom, piše Večernji.
Dakle, ko od srijede kreće prema Austriji, neka pripazi na ova pravila o propisanoj zimskoj opremi, ako ne želi “dobiti po džepu”.
Izvor: Glas Srpske