24. Oktobra 2023.

“Želimo da im slomimo kosti, a da ih ne stavimo u bolnicu”

Izrael najavljuje da neće stati sa napadima na Gazu dok ne eliminiše i poslednjeg pripadnika Hamasa. Ali, postavlja se pitanje zašto to nije urađeno ranije?

Kako prenosi Blic Izrael se sukobljavao sa Hamasom u Gazi više od decenije, a analitičari korporacije RAND objavili su detaljni izveštaj koji se fokusira na petogodišnji period ovog konflikta, od kraja operacije Liveno olovo 2009. do kraja operacije Zaštitna ivica 2014.

U izveštaju se analizira kako su se sukobi menjali i kako se napredna vojska Izraela borila protiv slabijih ali prilagodljivijih iregularnih snaga.

Takođe pokazuje se kako su se izraelske odbrambene snage (IDF) razvijale operativno, organizaciono i tehnološki kako bi odgovorile na tekuće izazove.

Suočavanje sa Hamasom u Gazi stavlja Izrael u stratešku dilemu, potrebno je da uloži dovoljno sile da odvrati militantnu grupu od napada, ali ne toliku da sruši režim.
“Želimo da im slomimo kosti a da ih ne stavimo u bolnicu”, sumirao je jedan izraelski analitičar.

Prema nekim izvorima, Izrael je strepeo da bi, ako sruši Hamas, na njegovo mesto u Gazi moglo da dođe neko veće zlo.

Kako navode analitičari, Izrael pokušava da održi težak balans prema Hamasu i da ga, sa jedne strane, kazni zbog napada, ali sa druge da ga ne eliminiše u strahu da će ga zameniti neko još nasilniji.

Hamas je održao svoju kontrolu nad Gazom i ne deluje da je u opasnosti da skoro bude zamenjen. Ipak, pritisak na Hamas je ostao do danas. Tokom sukoba u Gazi od neregularnog protivnika pretvorio se u hibridnog sa kvalitetima koje su nekad imali samo državni akteri, a Izrael je morao tome da se prilagodi.

Takođe, kafda je reč o uništavanju Hamasa u potpunosti tu postoji niz ograničenja: precizno gađanje u urbanom kontekstu je veoma teško, tu je i razvoj protivraketne odbrane, poput čuvene izraelske Gvozdene kupole, investicije u oklopna vozila koja su se pokazala ključnima u izraelskim operacijama, kao i pripreme se za borbe u tunelima.

Upravo je Hamasova zloglasna mreža podzemnih prolaza jedan je od najvećih izazova sa kojima se Izrael suočava u svojoj aktuelnoj pripremi za kopnenu invaziju na Gazu. Stručnjak za podzemno ratovanje Dafne Ričemond Barak rekla je nedavno da (još) ne postoji pouzdano rešenje za suočavanje sa ovom pretnjom.
Drugim rečima, ne postoji Gvozdena kupola za tunele.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare