Bacanje novčića se smatra najpravednijim načinom za rešavanje situacija u kojima se dvoumimo, ali – samo na prvi pogled. Novo istraživanje pokazalo je da jedna strana novčića pada češće, a koja – zavisi od samog bacanja..
Još kao mali smo odlučivali ko će prati posuđe posle ručka tako što bismo bacili novčić, a i sada, u odraslom dobu, mnoge situacije uz pomoć ove metode dobijaju svoj epilog: na primer, ko će prvi šutirati loptu na utakmici, ili ko će kuvati kafu za ceo kolektiv. Ali, da li je ova metoda zaista pravedna?
Jedna strana ima prednost
Još 2007. godine matematičar sa univerziteta Stenford, Persi Diakonis, je objavio rad u kome je tvrdio da novčić koji se baca, najčešće pada na onu stranu na kojoj je bio pre bacanja. Drugim rečima, ako je prilikom bacanja ka gore okrenuta glava, verovatnoća da će se novčić prizemljiti baš glavom ka gore je veća za 1 procenat.
Sada su naučnici sa univerziteta u Amsterdamu rešili da potvrde (ili opovrgnu) tvrdnju američkog matematičara, a u njihovom eksperimentu je učestvovalo 48 dobrovoljaca koji su ukupno novčić bacili 350.757 puta! Svakom od dobrovoljaca dato je 46 novčića različitih valuta, a svako bacanje je bilo zabeleženo kamerom i naknadno analizirano.
Rezultati su potvrdili Diakonisovu teoriju: verovatnoća da novčić padne na onu stranu na kojoj se nalazio prilikom bacanja iznosi 50,8 posto! Iako tih 0,8 procenata izgleda jako malo, ovo može biti presudno u igrama u kojima se rezultat meri na osnovu velikog broja uzastopnih bacanja.
Bacanje novčića je duboko ukorenjeno u čovečanstvu
Od kako je sveta i veka, ljudi su prilikom donošnja odluka bacali novčić, a svaka kultura je toj aktivnosti pridavala poseban značaj. Tako su na primer Stari Rimljani uz pomoć novčića rešavali mnoštvo sudskih procesa pokrenutih oko deobe zemljišta, dok je u islamskoj kulturi bacanje novčića – amal, poseban edukativni ritual. Zanimljivo verovanje vezano za bacanje novčića dolazi i iz Kine – tamo su uz pomoć ove metode u stara vremena identifikovali veštce: ako bi novčić negativno odgovorio na pitanje, odnosno ako bi palo pismo, taj čovek je smatran čarobnjakom.
U vezi sa bacanjem novčića postoji i mnoštvo verovanja, a jedno od najrasprostranjenijih je da ono donosi sreću. Saglasno drugom verovanju, ako novčić padne na jednu stranu, obavezno treba baciti još jednom, kako bi se odluka “viših sila” potvrdila.