Svoju funkciju teleskop obavlja od 2016. godine, a iako je do sada zabilježio razne signale iz svemira, možete biti mirni, dokaza o vanzemaljcima još uvijek nema.
Kineski sferični radioteleskop Aperture Spherical Radio Telescope (FAST), ne samo da je sa svojih 500 metara veličine najveći na svetu nego je poseban i po tome što ima samo jedan “tanjir”. FAST je toliko ogroman da bi u njega moglo stati 30 fudbalskih igrališta.
Poznat i kao Sky Eye, divovski teleskop ugnezdio se u jugozapadnoj provinciji Guizou. Budući da je izrazito osetljiv u niskofrekventnom radijskom pojasu, njegova je misija potraga za vanzemaljskim civilizacijama kao i traženje signala među nebeskim telima udaljenima milijardama svetlosnih godina.
Naizgled čvrsti tanjir zapravo se sastoji od 4.450 aluminijskih ploča koje se mogu pomerati kako bi se fokusirale na različite lokacije u svemiru. Svoju funkciju radioteleskop obavlja od 2016. godine, a iako je do sada zabeležio razne signale iz svemira, možete biti mirni, dokaza o vanzemaljcima još uvek nema. Izgradnja takvog uređaja za kinesku i svetsku astronomiju je velika stvar, ali kako pišu mediji, postavljen je na nesreću lokalnog stanovništva, koji su se žalili da su zbog FAST-a ostali bez zemlje i kuća.
Državna novinska agenciji Xinhua izveštava drugačije i navodi kako je 9.110 lokalnih stanovnika preseljeno kako bi se stvorila mirna zona u okolini radioteleskopa i da su oni za to dobili vrednu naknadu.
Grad Kedu koji se nalazi oko pet kilometara od divovskog teleskopa, u međuvremenu je nazvan “astronomski grad”. Nova meka za turiste u planinskom Pingtangu postala je bogatija za brojne hotele i restorane. Vikendom grad Kedu primi i do 2.000 posetilaca koji dođu kako bi se divili najvećem radioteleskopu na svetu.
“Zahvaljujući lokalnim geološkim čudima i narodnim običajima, Kedu nudi brojne turističke rute koje mogu pobuditi znatiželju posetilaca, i koji turistima omogužavaju da vide oblike reljefa Guizoua i dožive lokalnu kulturu”, rekao je turistički vodič Vang za Global Times.