28. Augusta 2023.

NATO poslao jasnu poruku Beogradu

NATO šalje jasnu poruku Beogradu da je njegov strateški cilj zaokruživanje celog regiona pod njegovom zastavom, pišu mediji.

Sjedinjene Države, Turska, Velika Britanija i Nemačka ozbiljnim naoružavanjem Prištine koriste kosmetske Albance kao sredstvo NATO-a za disciplinovanje Beograda, dok nastajanje kosovske vojske ukazuje na potencijalnu nestabilnost u regionu, smatra analitičar Centra za društvenu stabilnost Srđan Graovac.

Takođe, kako kaže, kada se govori o naoružavanju kosmetskih Albanaca, odnosno o opremanju tzv. vojske Kosova, moramo da se fokusiramo na političke interese država koje učestvuju u tom nelegalnom procesu. Već činjenica da Kosmet po međunarodnom pravu ne može da formira vojsku govori o očiglednim međunarodnom pravnom nasilju.

“Zemlje Kolektivnog zapada, na prvom mestu SAD i Velika Britanija, naoružavanjem Prištine vrše dodatni pritisak na Beograd. Ukoliko znamo da su sve zemlje oko južne srpske pokrajine članice NATO-a, kao i da su NATO snage stacionirane na Kosmetu, onda je jasno protiv koga bi eventualno to oružje trebalo da bude usmereno. Na ovaj način NATO šalje jasnu poruku Beogradu da je njegov strateški cilj zaokruživanje celog regiona pod njegovom zastavom i da će Srbija, dok god ne bude stala pod taj barjak, biti tretirana kao potencijalna pretnja, dok će kosmetski Albanci biti ništa drugo do sredstvo NATO-a za disciplinovanje Beograda”, istakao je Graovac za “Politiku”.

Dodao je da u tome ne treba zanemariti poziciju Turske koja igra možda najznačajniju ulogu u procesu naoružavanja kosmetskih Albanaca. Imajući u vidu vrednost i količinu isporučenog oružja Prištini, jasno je da Ankara i te kako računa na partnerstvo s albanskim faktorom na Balkanu.

“Nije tajna da Turska vodi neosmanističku politiku i da ima jasnu nameru da Balkan uključi u svoju zonu dominantnog uticaja. Muslimanski faktor, bilo da se radi o Bošnjacima ili Albancima, predstavlja ključni oslonac te turske ekspanzije”, istakao je Graovac i dodao da ovakav razvoj situacije neminovno ceo region vodi ka sukobima i nestabilnosti.

Potencijalnu nestabilnost pominje i vojni komentator Vlade Radulović, koji kaže da se u osnovi radi o procesu transformacije KBS u kosovsku vojsku, odnosno da je u toku druga faza tog procesa – konkretne nabavke oružja uz školovanje i obučavanje oficirskog i podoficirskog kadra.

“Da li bi oni u potencijalnom sukobu mogli da predstavljaju problem, sigurno da bi mogli, iako po Rezoluciji 1244 ne bi smeli da imaju vojsku. Albanski faktor na Balkanu bi mogao da predstavlja problem do te mere da se u nekim krugovima govori o potencijalnom ‘trećem balkanskom ratu’, gde bi se zemlje regiona udružile protiv albanskog faktora”, smatra Radulović.

Predsednik Skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun rekao je da Srbija mora da upali crvenu lampicu zbog intenzivnog opremanja buduće vojske tzv. Kosova iza kojeg stoji Zapad, kao i to da projekat ‘Velike Albanije’ ne može da bude realizovan bez podrške zapadnih zemalja koje ne čine ništa da ga preduprede.

“Zapad pokušava da politički marginalizuje i obesmisli ideju ‘Velike Albanije’, ali zato pruža punu podršku stvaranju jedne takve formacije. Pogledajte šta se dešava na KiM, gde Kurti uz podršku sa Zapada vrši kompletnu militarizaciju albanskog društva. To i jesu pripreme za ozbiljniji sukob i militarizaciju, jer prave mobilne timove u kojima će biti civilni i vojni stručnjaci koji će ići po Kosmetu i obučavati mlade ljude i podizati svest da brane ‘zemlju’ (Kosovo) i da postanu deo KBS”, zaključio je Drecun za „Politiku“, a prenosi Raša tudej Balkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare