Danijel Simić vraćen s hrvatske granice zbog izveštavanja iz Donbasa i svojih političkih stavova
Banjaluka – Izveštavanje iz Donbasa za medije u Srbiji i Republici Srpskoj i interpretacija ukrajinskog sukoba s lica mesta bili su, po svemu sudeći, dovoljan „greh” da hrvatska granična služba novinaru Danijelu Simiću zabrani ulazak u Evropsku uniju.
Ratni izveštač, novinar i predsednik Udruženja novinara RS zaustavljen je u sredu na granici. Hrvatski policajci izdvojili su ga, priveli na informativni razgovor, a zatim se za detalje iz biografije zainteresovala i obaveštajna služba Hrvatske. Epilog razgovora bio je – rešenje o zabrani ulaska u Hrvatsku.
„Prvo me granična policajka na Bajakovu sa šaltera odvojila sa strane. Nakon detaljne policijske kontrole i pretresa vozila, pitali su za ime oca, adresu stanovanja i broj telefona. Nakon toga mi je policijski službenik rekao da će doći kolege da obave razgovor sa mnom”, naveo je Simić. Nakon toga su ga pozvali u prostorije graničnog prelaza. U policijskoj stanici sačekali su ga predstavnici hrvatske obaveštajne službe.
„Zanimalo ih je otkud i kako sam se ja našao u Donbasu. Kad sam prvi put došao, ko su mi bili kontakti, a posebno kako sam napravio razgovor s Vjekoslavom Prebegom, hrvatskim plaćenikom. Više puta su naglasili da razgovor vode da bi utvrdili kako sam došao u priliku da razgovaram s njihovim državljaninom, odnosno zbog ’mojih stavova i delovanja’, što je meni bilo posebno komično. Posebno je bilo nadrealno kad su me pitali gde je službovao moj otac dok je bio oficir JNA, da li sam oženjen, da li imam kontakte s obaveštajnim službama u Rusiji i Srbiji… Uopšteno, ponašali su se kao da imaju pravo na ta pitanja, a ja sam im odgovorio na njih, jer su to sve javno dostupni podaci ili odavno poznati stavovi za svakog ko me je jednom sreo u vozu”, ispričao je Simić za „Politiku”.
On smatra da su „razlozi za maltretiranje i protivpravno zadržavanje isključivo njegovo ratno izveštavanje iz Donbasa i drugi politički stavovi”, što mu je, kako kaže, nekoliko puta naglašeno tokom ispitivanja.
„Dakle, ovo je čisti pritisak na mene zbog mog rada. To najbolje ilustruje koliko se u EU poštuju ljudska i novinarska prava, odnosno slobode misli i govora. Za mene predstavlja ozbiljno mentalno iščašenje ako mislite da možete lišavati slobode stranog državljanina da biste ga ispitivali o njegovom profesionalnom i ličnom životu”, istakao je Simić za „Politiku”. Posebno je, kaže, zabavno bilo njihovo insistiranje da oni „brane evropske vrednosti”.
Inače, Simić je s hrvatskim plaćenikom Vjekoslavom Prebegom, koji se borio u nacističkoj jedinici „Azov”, razgovarao sredinom minule godine. Prebeg je tada, kao ruski vojni zarobljenik, svedočio da se s njim postupa u skladu sa Ženevskom konvencijom. Nakon tog razgovora, Simić je ispričao da mu niko nije sugerisao u kojem pravcu razgovor treba da ide, te je naveo da je posao obavio profesionalno i da je hrvatski plaćenik bio izuzetno raspoložen za razgovor.
Međutim, pojedini mediji sa sedištem u Sarajevu izveštaje naslovljavaju uz aluziju o Simićevoj krivici, pa je tako televizija N1 izvestila kako je „proruskom novinaru i negatoru genocida zabranjen ulaz u Hrvatsku”, navodeći da je reč o novinaru „koji je poznat po nacionalističkim stavovima”. N1 navodi kako je Simić u svojim izveštajima s ratišta u Ukrajini u nekoliko navrata tvrdio da je 2014. u toj zemlji izvršen „vojni puč na demokratski izabranu vlast”, što je, kako izveštava te televizija, „deo ruskog propagandnog narativa već godinama”.
Simić priča da je još ranije čuo da će ga privesti na informativni razgovor ako se pojavi na graničnom prelazu. „U Hrvatsku idem jednom godišnje, na Dan sećanja na sistem ustaških logora smrti Jadovno–Gospić–Pag. Sada sam otišao da proverim da li je to tako. Da se ne bih uputio preko Hrvatske kao tranzitne zemlje, za šta je mi iz Banjaluke koristimo, pa ću na Zapad preko Mađarske”, kaže Simić.
Predsednik RS Milorad Dodik istakao je da je zadržavanje novinara Danijela Simića na graničnom prelazu u Hrvatskoj otvoreni pritisak na medijske slobode i kršenje osnovnih ljudskih prava u koja se EU zaklinje.
„RS je nedavno bila suočena s neviđenim pritiskom EU zbog želje da se uvede odgovornost za javno izgovorenu reč. Samo mesec dana kasnije, u Hrvatskoj, koja je članica EU, zaustavljen je i maltretiran novinar samo zato što je smatrao da ima pravo i na slobodu mišljenja i izražavanja”, izjavio je Dodik i naglasio da „u oči pada i ćutanje medijske zajednice u RS i BiH, koja se juče klela u prava na slobodu izražavanja i medijske slobode”.
izvor, foto: Politika.rs