Predlog zakona ide u pravcu da se zatečeni u brzoj vožnji kažnjavaju postavljanjem graničnika brzine.
“Ako vas uhvatimo u prebrzoj vožnji na ulicama našeg grada, nateraćemo vas da usporite“, rekao je senator države Njujork Andre Gunardes.
Novi zakon ide upravo u tom pravcu. Ako vas nadzorne kamere u Njujorku uhvate da više puta kršite ograničenje brzine, zakon će vas primorati da usporite. Predlog zakona je već javno predstavljen, na specijalnom događaju u Bruklinu na raskrsnici na kojoj je u aprilu ubijena 31-godišnja Ketrin Haris kada ju je udario automobil koji je jurio.
Prema ovom predlogu zakona, vozači koji sakupe šest kazni za prekoračenje brzine i prođu na crveno, ili koji sakupe 11 kaznenih poena za 18 meseci, bili bi kažnjeni ugradnjom graničnika brzine u svoj automobil.
Automobil sa graničnikom mogao je da vozi do 48 km/h, odnosno 8 km/h iznad granice. Ovaj program je inspirisan sličnim programom koji se koristi za vozače uhvaćene u vožnji pod dejstvom alkohola.
Prema rečima guvernera, radi se o oko 3 odsto vozača koji više puta krše saobraćajna pravila i naplaćuju kaznu za kaznom. Plaćaju samo kazne i nemaju ograničenja jer kamera za kontrolu brzine identifikuje vozilo, a ne vozača, ističe jedan od predlagača novog zakona.
„Postoji uporna grupa vozača koji dobiju pet, šest ili 20 kazni za prekoračenje brzine i voze našim ulicama bez ikakvih posledica, svaki put dobijajući samo malo upozorenje“, rekao je Gunardes i dodao: „Ovo su najopasniji vozači na našim ulicama. .”
Ako ovaj zakon prođe, Njujork će biti prva država koja će u automobile ugraditi alkotestove i ograničavače brzine. Recimo da je prošle godine predstavljen predlog zakona po kome bi svi novi automobili u zemlji trebalo da budu opremljeni graničnikom brzine.