Cink je apsolutno neophodan za zdrav imuni sistem jer proizvodnja i funkcija imunih ćelija i hormona vezanih za imuni sistem zavise od adekvatnog nivoa cinka, kaže nutricionista.
Leto je mnogima omiljeno godišnje doba, ali nažalost izlazak i boravak na otvorenom nije uvek prijatno iskustvo za one koji pate od alergija. Većina ljudi u ovo doba godine pati od alergijskog rinitisa ili alergije na polen, što može izazvati kijanje, zapušen nos, suzenje očiju i svrab u grlu. Stanje obično počinje u detinjstvu ili pubertetu, ali se kod nekih razvija kasnije u životu.
“Najbolji način da se nosite sa alergijama je podrška imunološkom sistemu“, kaže nutricionistkionja Peni Krauter, koja je podelila svoje preporuke o ishrani za ljude osetljive na polen. Evo šta ona savetuje.
1. Antioksidansi
Antioksidansi su esencijalne hranljive materije za zaštitu imuniteta, jer uništavaju destruktivne supstance zvane slobodni radikali, koji svakodnevno napadaju naše ćelijske membrane usled stresa i zagađivača kojima smo izloženi. Zdrave ćelijske membrane su ključne za imunitet jer čine zaštitnu barijeru protiv spoljnih napadača. Najbolji izvori antioksidanata u ishrani su voće i povrće, a najvažniji nutrijenti koji su nam potrebni su vitamini A, C i E, a minerali cink i selen su najvažniji antioksidativni nutrijenti. Isto tako, postoje mnogi biljni antioksidansi, kao što su katehin iz zelenog čaja ili kurkumin iz kurkume.
2. Vitamin A i C
Vitamin A jača delikatne spoljašnje membrane nosa, grla, digestivnog trakta i pluća, koji su prva linija odbrane od spoljašnjih napada. Nedostatak vitamina A ili retinola povećava rizik od infekcije, a najviše ga ima u mlečnim proizvodima, jetri i masnoj ribi. Vitamin C je glavni nutrijent za podršku imunitetu, pa je preporučljivo jesti što više paprika, kupusa, crne ribizle, graška, jagoda, limuna, kivija, pomorandže, grejpfruta i paradajza. Bioflavonoidi; poznati i kao vitamini P; su moćni antioksidansi koji se prirodno javljaju tamo gde ima vitamin C, i pomažu u zaštiti od oštećenja ćelija, parazita i bakterija. Takođe pomažu u održavanju dobre cirkulacije krvi u plućnom tkivu i podržavaju zdravu imunološku funkciju, a najviše ih ima u paprici, bobicama i citrusima.
3. Cink
Cink je apsolutno neophodan za zdrav imuni sistem jer proizvodnja i funkcija imunih ćelija i hormona vezanih za imuni sistem zavise od adekvatnog nivoa cinka. Loš osećaj ukusa ili mirisa, smanjen apetit, česte infekcije i bele mrlje na noktima mogu biti znaci nedostatka cinka. Cinka nema u izobilju u hrani, osim u mesu poput jagnjetine i morskih plodova. Najbolji vegetarijanski izvori cinka su orahi pekani, ovas, raž, sušeni grašak i mleveno seme bundeve.
4. Folna kiselina i B12
Folna kiselina je potrebna za hranjenje imunih ćelija koje uništavaju bakterije i za održavanje adekvatnog nivoa limfocita. B12 se uglavnom nalazi u hrani životinjskog porekla; meso, jaja, sir i sardine.
5. Vitamin D i Omega 3
Vitamin D je od vitalnog značaja za imunološku funkciju, a telu je potrebna sunčeva svetlost da bi ga proizvelo. Izvori hrane bogati ovim vitaminom i omega 3 su puter, sir, masna riba, semenke, losos, tunjevina, skuša i hladno ceđena ulja kao što su laneno seme i konopljino ulje.
“Crevna flora takođe ima značajan uticaj na imunitet jer takozvane ‘prijateljske’ bakterije koje žive u crevima proizvode supstance koje balansiraju imunološku funkciju. Zato jedite puno običnog jogurta koji sadrži korisne bakterije i imajte na umu da je šećer idealna hrana za rast kvasnih organizama u crevima. Takođe, vodite računa o tome da vitamin C izbegavate da blokirate”, napominje nutricionista i savetuje da se vodi računa o zdravlju jetre jer sadrži specijalizovane imune ćelije koje filtriraju i razgrađuju bakterije i alergene.
“Jedan od načina da se smanji pritisak na nju je smanjenje konzumiranja alkohola. Dobra hrana za jetru su šargarepa i cvekla“, rekla je ona za Miror.