16. Jula 2023.

Sindrom karpalnog kanala – bol u zglobovima od rada na računaru

Ako radite dosta na računaru velike su šanse da ste osjetili bolove u jednom ili oba zgloba. To može da stvori puno problema sa zglobom i šakom, posebno desnom koja „barata“ mišem.

Nije to zapravo ništa čudno za današnje vreme jer ovi neprirodni položaji zglobova i dlanova kada tipkamo, skrolujemo ili držimo mobilni i tipkamo po njemu uzrokuju oštećenja u tkivu, ligamentima i živcima.

Uzroci za bol u zglobu ruke mogu biti razni. U poslednje vreme najviše se spominje sindrom karpalnog tunela ili kanala, no drugi razlozi mogu biti i tendinitis ili upala tetive, uganuće zgloba ruke, sindrom karpalnog tunela ili kanala, artritis, burzitis, ciste i prelomi.

Kako biste bili sigurni koja je tačno vaša “boljka” svakako kontaktirajte lekara.

Karpalni kanal čine kosti i čvrsto vezivno tkivo (lat. retinaculum flexorum). Kroz taj, relativno uski kanal, iz podlaktice u šaku prolaze živac medijanus, krvni sudovi i tetive mišića koji pokreću prste. Tetive imaju sinovijalnu ovojnicu koja olakšava njihovo klizanje, a koja je osobito osetljiva na dugotrajni nadražaj i/ili napor.

Iako se uzrok tog sindroma ne može sa sigurnošću utvrditi, pretpostavka je da u većine obolelih postoji genetski nasleđen uži karpalni kanal. Važan je faktor rizika pojačana upotreba zgloba šake, odnosno preopterećenje tetiva u karpalnom kanalu. Na primer prekomerni rad na tastaturi prouzrokuje takozvanu „kompjutersku šaku“, a čest je i kod domaćica, manualnih radnika, dizača tegova, fizioterapeuta, masera  i drugih sličnih profesija.

Trnjenje i otečen palac

Sindrom karpalnog kanala javlja se u odrasloj dobi, češće kod žena. Može se javiti na obe šake, ali su simptomi obično izraženiji na dominantnoj šaci, u zavisnosti od toga je li oboleli dešnjak ili levak.

Simptomi nastaju zbog pritiska na živac medijanus, koji mogu da prouzrokuju svi procesi koji utiču na zadebljanje tetiva, na oticanje u području karpalnog kanala ili na njegovo suženje.

Karakteristično je polako razvijanje simptoma, koje obično počinje kao prolazno trnjenje u prstima tokom noći ili ujutro, a kasnije celi dan. Zatim se utrnulost širi na celu šaku, nastaje oticanje prstiju posebno šake, poremećaj osetljivosti, smanjivanje pokretljivosti, javljaju se bolovi, mišićna slabost i atrofija mišića, prenose Vijesti.me.

Obolelima ispadaju predmeti iz ruke, a u uznapredovaloj fazi oboleli ne može da stisne šaku kao ni da hvata sitnije predmete.

Ako ste došli do te uznapredovale faze obavezno zatražite pomoć i nemojte da ignorišete bol. Ali ako ste u početnim fazama, trnci u rukama i blag do umeren bol u zglobovima, prevencijom ćete puno toga postići.

– koristite ergonomsku tastaturu

– počnite zdravije da se hranite i uzimajte vitamin B6 za dobru funkciju živaca

– nadlanice ne naslanjajte o sto

– koristie podloge za nadlanice

– ograničiti vreme kucanja

– praviti pauzu svakih sat vremena u trajanju od bar pet minuta

– za vreme pauze redovno radite vežbe istezanja ručnih zglobova i mišića.

Foto: Shutterstock/Chatchai Kritsetsakul

Izvor: N1

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare