Lansiran je 25. decembra 2021. godine i svoju krajnju destinaciju, takozvanu tačku Lagranžovu tačku L2 između Zemlje i Sunca u januaru 2022. Nekoliko meseci kasnije počeo je da šalje prve slike, koje su objavljene 12. jula 2022. Na prvoj, koju su zajedno predstavili predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden i šef Nacionalne američke svemirske agencije (NASA) Bil Nelson, nalazio se 4,6 milijardi godina staro galaktičko jato pod nazivom “SMACS 0723”. Bio je to prvi put da čovečanstvo pogleda tako duboko u svemir.
“Teleskop ‘Džejms Veb’ dao je čovečanstvu prvu sliku visoke definicije infracrvenog svemira”, kaže za Euronews Met Grinhaus, jedan od naučnika koji su radili na izradi ovog revolucionarnog instrumenta.
“Ima moć da pogleda u prošlost, pre više od 13 milijardi godina i posmatra nastanak galaksija u ranom svemiru. On detektuje sićušne prostorne detalje i ima moćnu spektroskopsku sposobnost koja je revolucionalizovala naše razumevanje širokog spektra astrofizičkih procesa, tako što je astronomima pružio pogled u infracrveni svemir na način koji ranije nije bio moguć”, istakao je Grinhaus.
Na godišnjicu objavljivanja prve slike, NASA je objavila novu, koja prikazuje tamnu maglinu Ro Zmijonosac, regiju u kojoj nastaju zvezde, a koja je najbliža Zemlji. U saopštenju koje prati sliku, NASA ju je nazvala “dinamičkim prikazom koji narušava relativnu tišinu ove oblasti i praktično preklinje da nađemo objašnjenje šta tačno gledamo”.
Foto: NASA, ESA, CSA, and STScI
Izvor: Euronews