Aparat je kombinacija dijagnostičkih alata i alata za lečenje – ultrazvuka visokog intenziteta koji se fokusira na datu tačku gde se nalazi tumor.
Kako je rekao za Sputnjik šef odeljenja za naučno-tehnološko partnerstvo Politehničkog univerziteta „Petar Veliki“ iz Sankt Peterburga Oleg Ipatov, ovde je reč o prilično novoj grani lečenja i dijagnostike, koja se zove „teranostika“ (terapija i dijagnostika). Kada se tumor ozrači ultrazvukom, ćelije se u roku od 10-15 sekundi zagrevaju do 70-90 stepeni. Nakon toga telo samostalno odbacuje mrtve ćelije.
“To nije ruska metoda, postoje analozi u svetu. Konkretno, u Francuskoj se pomoću sličnog uređaja leči tumor dojke. Međutim, svetska praksa pokazuje da se te metode aktivno koriste za lečenje drugih organa. Na primer, u Americi postoji uređaj za lečenje adenoma prostate kod muškaraca. U Kini se ova metoda koristi za lečenje štitne žlezde. Metoda je pokazala efikasnost i u lečenju proširenih vena”, rekao je Ipatov.
“Vreme procedure je smanjeno na 10-15 sekundi, dok francuska tehnologija traje nekoliko minuta. Naš uređaj daje povratne informacije koje omogućavaju lekaru da kontroliše režime. Pored toga, naš uređaj obezbeđuje termometriju – prati se temperatura u zoni koja ozračivanja, što je veoma važno kako ne bi došlo do pregrevanja“, objasnio je naučnik i dodao da je Rusija uspela da stvori zaista visokotehnološki uređaj.
“Očekujemo da će uređaj ući na tržište sledeće godine“, rekao je naučnik, istakavši da je cilj kliničkih ispitivanja razvoj konkretnih metoda za lekare.
Medicinski uređaj je razvijen zajedničkim radom stručnjaka iz laboratorije za ultrazvučne tehnologije Centra za napredna istraživanja Univerziteta „Petar Veliki“ u Sankt Peterburgu, stručnjaka iz Novosibirske fabrike za izradu instrumenata, kao i vodećih medicinskih ustanova – Nacionalnog medicinskog istraživačkog centra za onkologiju „N. N. Petrov“ i Prvog državnog medicinskog univerziteta „Akademik I. P. Pavlov“ iz Sankt Peterburga.